• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

1 kutu asitli içecek 1 saatte vücudumuza neler yapıyor?

1 kutu asitli içecek 1 saatte vücudumuza neler yapıyor?
  • 1 Star
Fazla şeker ve bazı kimyasallar taşıyan bir kutu kola gibi gazlı içecek tüketildikten sonradan vücudumuza verdiği zarara inanamayacaksınız!

60 dakika sonrası

İdrar atımını tetikler. Kemiklere gitmesi gereken depolanmış kalsiyum, magnezyum ve çinko vücuttan dışarı atılır. Psikolojik olarak ise birey daha miskin ve asabi olmaya başlar.

60 dakika içerisinde ani açlık şehvetli oluşur. Bitmiş kolaya ve tatlılara saldırırsınız. Bu kısır döngü devam ettiği sürece karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde leptin ve insülin direnci gelişir. Şişmanlık hastalığına adım atılır.

35371_4.jpg

10-20 dakika arası

Kana karışan yüksek oranda şeker, aniden kan şekerini yükselterek ‘insülin patlaması’nı tetikler. Bu, pankreası uyararak yüksek oranda insülin salgılamanıza niçin oluyor. Bu şart, pankreasın ani ve fazla zorlanmasına yol açar. İnsülin artışı, karaciğeri uyarır ve karaciğer çabuk bir şekilde bu yüksek şeker miktarını yağa dönüştürerek vücudu savunmaya çalışır.

35371_1.jpg

20-40 dakika arası

Kafeinin tamamı bu zaman dahilinde emilir. Bu yüzden gözbebekleriniz gevşeyerek büyür, kan basıncınız artar. Bunu dengelemek amacıyla karaciğeriniz depoladığı şekeri kana vermeye başlar. Bu hızlı dalgalanma, beyninizi negatif etkiler. Baş dönmesine önlemek amacıyla adenozin reseptörleriniz kapatılır. Göz bebeği irileşir, tansiyon yükselmeye başlar.

35371_2.jpg

45. dakika

Kolanın içerisindeki kimyasalların beyninize ulaşmasıyla birlikte beyindeki dopamin salgınız artar ve keyif duymaya başlarsınız. Bu mekanizma, eroin gibi uyuşturucularla benzer şekilde işler.

Birincil 60 dakika

Gazlı içecek içerisinde yer alan fosforik asit, kalsiyum, magnezyum ve çinkoyu kalın bağırsakta tutarak metabolizmada yaşanacak ani şeker yükselmelerine zemin hazırlar. Emilim azalır, metabolizma tekrar dalgalanır.

35371_3.jpg