• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

2 tane muz yerseniz neler olur?

2 tane muz yerseniz neler olur?
  • 1 Star

Muz, üç doğal şeker sakaroz, meyve şekeri(früktoz) ve glikozu içinde barındırıyor. Bir muz, anlık ve kesintisiz enerji veriyor.

2 tane muz yerseniz…

Araştırmalara göre 2 muz yenildiği takdirde 90 dakikalık yorucu bir antrenmana yetecek kadar enerji desteği sağlıyor. Birçok atletin de gözde meyvesinin muz olmasına şaşırmamak lazım.

Fakat muzun tek yararı enerji vermesi değil, çalışmalar 13 öbür alanda yararı olduğunu gösteriyor:

1. Buhran: MIND adlı insan ruh sağlığı üzerine çalışan sivil toplum örgütünün İngiltere’de yaptığı araştırmaya göre depresyonda olan hastaların muz yedikten sonra daha iyi hissettikleri ortaya çıkmış.

Bunun sebebi ise muzun “triptofan” içeriyor olması. “Triptofan”, proteinleri oluşturan 20 aminoasitten biri ve rahatlamayı karşılayan serotoninin üretilmesini sağlıyor.

2. Adet Belirtileri: Muzun içindeki B6 vitamini kandaki glikoz seviyesinin düzelmesini sağlıyor bu nedenle bilhassa duygusal belirtilerin azalmasına yardımcı oluyor.

3. Anemi: İçeriğindeki yüksek demir sayesinde kansızlığın giderilmesinde etkin olan hemoglobinin üretilmesine katkıda bulunuyor.

4. Kan Basıncı: Potasyum açısından zengin ve tuz açısından yoksul olması nedeniyle kan basıncını düşürmeye yarıyor.

Amerikan Gıda ve Ilaç İdaresi muz endüstrisine, muzun tansiyon ve felci engellediği yönünde iddialarda bulunmalarına izin vermiş.

5. Beyin: İngiltere’deki bir okulda 200 öğrencinin bir sene içerisindeki imtihan dönemleri baştan başa öğünlerde muz yemeleri sağlanmış.

Sınavlar sonrası yapılan incelemeler muzun göz bebeklerini uyarıp öğrencilerin daha iyi öğrenmelerini sağladığını göstermiş.

6. Kabızlık: Lif bakımından zengin olması sebebiyle laksatiflere lüzum duymadan bağırsak hareketlerini normalleştiriyor.

7. Mide ekşimesi: Muz, vücutta doğal bir asit olmayan etkisi yarattığı için mideyi de rahatlatıyor.

9. Sabahtan bulantısı: Yemek Yemek arasında muz yemek yemek kan şekeri düzeyini yükselmesin tezgâhtar olup sabahtan bulantılarını engelliyor.

10. Sinek ısırığı: Sinek ısırıklarının sebep olduğu sislik ve kaşıntıya aleyhinde bir çok insan muz kabuğu sürmenin şaşırtıcı derecede etkili olduğunu söylüyor.

11. Asap sistemi: Muz, B vitamini açısından zengin bir meyve ve bu vitamin de asap sisteminin sakinleşmesini sağlıyor.

12. Ülser: Muzun yumuşak dokusu ve yapısı ülser gibi hastalıklarda seçim edilmesini sağlıyor. Ayni zamanda fazla asidi nötralize ederek ve mideyi sararak tahriş olmasını engelliyor.

13. Karoser sıcaklığı: Bir fazla kültürde muz serinletici bir meyve olarak kabul edilmiş pek oysa Tayland’da bebek bekleyen annelerin muz yiyerek doğacak çocuklarının karoser sıcaklıklarını düşürdüğü söyleniyor.

Ve son olarak bir ekleme daha yapalım: Muz, elma ile karşılaştırıldığında 2 kat daha pozitif karbonhidrat, 3 kat daha pozitif fosfor, 5 kat daha artı A vitamini ile demir içeriyor. (hastane.com.tr)