• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

‘9-5 mesaisi insanın vücut ritmine uygun değil!’

‘9-5 mesaisi insanın vücut ritmine uygun değil!’
  • 1 Star
İngiliz uyku uzmanı Dr. Paul Kelley kadar, insanları 9’dan önce uyanmaya baskı yapmak bir gaddarlık. Bu durumun stres ve bitkinlik yarattığını öne süren Dr. Kelley, mesai saatleri 10’da başlamalı diyor.

“Uyumak öğrencilerin başarısını artıracak”

Uyku eksikliğinin uyarı bozukluğu ve uzun süreli akıl kaybını etkilediği, sinire, kaygıya, fevri davranışa, kilo almaya, yüksek tansiyona, strese ve zihinsel problemlere niçin olduğu bahis ediliyor. Bunun bilhassa çocukları etkilediğine vurgu yapılıyor.

Dr. Kelley, öğrencilerin daha uzun süre uyumasına müsade verilmesi takdirde, imtihan sonuçlarının yüzde 10 artacağını iddia ediyor.

Araştırmacılar daha pozitif uykunun gençlerde öğrenmeyi kolaylaştırdığı ve davranış bozukluğunu azalttığını da söylüyor.

35020_3.jpg

9-5 uygulaması verimi düşürüyor

Bradford’daki İngiliz Bilim Festivali’nde yaptığı açıklamada Dr. Kelley “24 saatlik cisim ritmimizi değiştiremeyiz. Belirlenmiş bir zamanda kalkmayı öğrenemezsiniz. Vücudunuz güneş ışığına göre ayarlıdır” dedi.

Oxford Üniversitesi de insanların daha eksik uyku ihtiyacı hissettiği 55 yaşına kadar, 9-5 arası olarak belirlenen mesai saatlerinin gerçekte verim ve performans düşüklüğüne neden olduğunu belirtti.

35020_1.jpg

Mesai ve okul saatleri 10’da başlamalı

Dr. Kelley toplumun iş mesaileri ve mektep saatlerinin başlangıç zamanlarının değişmesi gerektiğini düşünüyor ve bunun büyük bir toplumsal sorun olduğunu söylüyor.

Mesainin başlama saatini ise saat 10 olması gerektiğini belirtiyor. Kelley, “ Çalışanların başlıca uyku eksikliği problemi vardır. Bu da vücut sistemlerinde zarara niçin oluyor” diyor.

35020_2.jpg