• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Adı tatlı, kendisi baş belası: Çikolata kisti!

Adı tatlı, kendisi baş belası: Çikolata kisti!
  • 1 Star

Çikolata kisti, çoğu kez yıllardan beri dürüst teşhis konmaması veya ciddiye alınmaması sebebi ile kısırlaştırıcı etki yapabiliyor. Kronik sancı ve cinsel ilişkide sızı ilk kez almak üzere birçok şikayete sebep olarak hayat kalitesini kötü etkiliyor.  Adı değin tatlı olmayan bu hastalık hakkında, Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Serkan Oral şu bilgileri veriyor:

 Çikolata kisti nasıl oluşur?

 Çikolata kistinin (Endometriozis) oluşma nedenleri aralarında azami genetik nedenlerin yer aldığı düşünülüyor. Yoğun sancı ile gerçekleşen adet kanamaları, cinsel birliktelik hemencecik sızı duygusal gibi belirtiler ile ortaya meydana çıkan çikolata kisti bir takım vakalarda herhangi bir belirtiye yol açmadan da gelişebilir. Raslantı bir jinekolojik tetkik sonucunda da ortaya çıkabilir.

Kan tetkikleri ve ultrasonografi ile inceleme sonucunda belirlenen çikolata kisti için emin tanı, patolojik değer biçme sonucunda konulabilir. Çoğunlukla jinekolojik ultrason görüntülerindeki görünümü ile zahmetsizce saptanabiliyor.

 Neden çikolata kisti deniyor?

 Kistik yapının içinde toplanan sıvının renginin koyu kahverengi olması ve görünümünün çikolatayı andırması nedeni ile ‘çikolata kisti’ deniyor. Endometrium dokularının yumurtalıklara konumlanması ve gerçekleşen kanamanın yumurtalıklarda toplanarak niçin oldukları kistler çikolata kistleridir.

Çoğunlukla sağ ya da sol yumurtalığın herhangi birinde, çok nadir olarak da her ikisinde de görülebilir. Kistler yapıları nedeni ile kötü huylu ve kansere yol açan kistler arasında değil. Daha fazla 4-6 cm çaplarında görülen bu kistler, 15 cm boyutlarına dek ulaşabiliyor.

En sık kimlerde görülüyor?

-Hiç doğum yapmamış kadınlarda 
-Ailesindeki kişilerde çikolata kisti olan kadınlarda 
-Adet düzeni sık olan ve kanaması uzun süren kadınlarda 
-Adet kanının dışında akış yolunda tıkanma olan kadınlarda
-Bağışıklık sistemi zinde olmayan kadınlarda  

Çikolata kistinin belirtileri

Çikolata kisti ya da bir öteki adı ile endometrioma vakalarında, adet kanamaları şiddetli bir sızı ile gerçekleşebilir, cinsel beraberlik hemen sızı yaşanabilir.

Çikolata kistinin belirtileri aralarında; adet kanamalarının sancılı geçmesi, idrarda kan fark edilmesi, ishal veya kabızlık, cinsel beraberlik esnasında sancı, bacaklarda ağrı duygusal,  bel ve sırt ağrısı, kasıklarda kronikleşmiş sızı, gebe kalamama, vücudun herhangi bir uygun oluşan morluklar, dışkıda kan, iİdrar yaparken yanma hissi ve adet döneminde gerçekleşebilecek burun kanamaları sayılabilir.

Çikolata kistinin tedavisi

 Birçok doktor ameliyattan önce hap tedavisi yerinde görerek kistlerin değil olmasını hedefliyor. Ilaç tedavisi ile sorun çözülmez ise çikolata kistlerinin tedavilerinde, standart olarak açık ameliyat ya da laporoskopi yöntemi kullanılarak kistin çıkarılması sağlanır.

Tedaviden daha sonra hamilelik şansı

Kısırlık (İnfertilite) sorunu yaşayan çiftlerde çikolata kisti ameliyatından sonra gebe kalma şansı yüzde 40 civarındadır. Fakat gebe kalma sürenci etkileyen birçok etmen vardır. Kadının yaşı, kısırlık süresi ve kısırlığa yol açan öbür nedenler gebelik şansını etkileyebilir. Hastanın yaşı 35 üstünde ve kısırlık süresi 7-8 yıldan daha fazla ise çikolata kisti ameliyatından sonra kendiliğinden gebeliğin oluşma şansı daha da düşmektedir. Çikolata kisti ameliyatından sonra bir sene süre içinde kendiliğinden hamile kalamayan kadınlar için tüp bebek tedavisi ile başarılı gebelikler sağlanabilmektedir.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.