• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ağır sırt çantaları çocukların sağlığını bozuyor!

Ağır sırt çantaları çocukların sağlığını bozuyor!
  • 1 Star
Ağır sırt çantaları çocuklarda ortopedik rahatsızlıklara neden olabiliyor. Okul çağındaki her 4 çocuktan birinin sırtı ve beli ağrıyor.

Çantayı iki omuza takmak tek omuzdan iyidir!

Daha mı havalıdır yahut daha mı kolaydır bilinmez ama mektep çağındaki çocuklar genel olarak çantalarını tek omuzda taşımayı sever. Çantayı tek omuzda taşımak skolyoz gibi daimi bozukluklarına yol açmasa da, vücudun çantanın olduğu tarafa içten eğilmesine ve tek taraflı omurgaya çok tartı binmesine yol açabilir. Bunun sonucunda omurga yaralanmaları ve omurga dengesizliği gibi önemli sorunlar ortaya çıkabilir.

35687_3.jpg

Kambur yapıyor

Bu hareket esnasında çocuk kamburunu arttırır ve belini düzleştirir. Ağır çanta ayrıca boyun kaslarını da zorlayarak boyun ve sırt ağrılarına neden olabilir. Ayrıca çocuk ağır çanta taşırken oluşan dengesizlik sonucunda kolaylıkla düşüp, yaralanabilir. Bu yüzden çantaların yükünü rahatlatmak özellikle sırt ve bel sağlığı için çok önemlidir.

35687_1.jpg

Mektep çağındaki her 4 çocuktan 1’inin bel veya sırtı ağrıyor

Okul çağındaki çocuklar için sırt çantası taşımak, jurnal rutinlerinin bir parçası. Sırt ağrıları yaşamak için epeyce erken gibi görünse de, okul çağı çocuklarının yüzde 25-30’u bel ve sırt ağrısı çeker. Bu yüzden çocuğunuzda sırtta ve belde ağrı, kollarda veya bacaklarda hissizlik gibi şikayetler varsa, sorun derinleşmeden önlemini alın.

35687_2.jpg