• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ağız kokusu neden olur, gidermenin yolları nelerdir?

Ağız Kokusu Nedenleri Ve Çözümleri
  • 1 Star

Fena ağız kokusu bizleri birçok süre bizleri arkadaşımız, eşimiz yada meslek yerindeki diğer kişilere karşı mahcubiyet yaşamamız durumunda bırakabiliyor. Sosyo psikolojik problemlere sebep olan ve hatta kimi süre evliliklerin bile…

Fena ağız kokusu bizleri birçok zaman bizleri arkadaşımız, eşimiz yada iş yerindeki öteki kişilere karşısında mahcubiyet yaşamamız durumunda bırakabiliyor. Sosyo psikolojik problemlere sebep olan ve hatta kimi zaman evliliklerin bile sonunu getirebilen bu rahatsızlığın hayatımızı tamamıyla negatif yönde etkilediğini söyleyebiliriz.

Ağız kokusu sebeplerine baktığımızda başlıca sebeplerinden birisi olarak karşımıza ağız boşluğunda yaşamış bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler görülüyor. Bu sülfürlü bileşikleri ölü yada ölmek üzere olan bakteriler ortaya çıkartırken, bu bakteri tabakaları ve yiyecek artıkları dilin arka tarafında birikmektedir.

Diş temizliğine ağız kokusunun giderilmesi için büyük ağırlık verilirken, bakterilerin en çok yaşadığı ve kokunun nedeni olan dilin temizliği de epeyce önemlidir. Diş etlerinde yaşanan rahatsızlıklarda kokuya yol açabilecekken, derin dişeti cepleri gibi böyle alanlar da fena kokuya sebep olur.

Yaşanan ağız kokusu rahatsızlıklarında tedavinin oldukça kısa vakit içerisinde sonuç vermesi ve problemin halledilmesi de epeyce şanslı olduğumuzu gözler önüne sermektedir.

Tedavi yöntemlerine baktığımızda ise ilk olarak doktora gidip diş problemleriyle öteki patolojik nedenlerin çare edilmesi gerektiği belirtilirken, bütün bir ağız muayenesi yaptırılması gerektiği belirtilir. Ağız kokusunu önlemek için ağız enfeksiyonlarının değil edilmesi gerekirken, sorunlu dişlerin çekilmesi gerektiği belirtilir.

Dişlerin yalnızca ön yüzleri yok arkadaki yüzlerinin de temiz tutulması gerekirken, gargaralar ve diş macunlarının bunlara asistan olduğu belirtilmektedir. Şekersiz sakız çiğneyerek tükürük salgısını hareketlendirebilecekken, bol bol su tüketiminin de yardımsever olduğu belirtilmektedir.

Alkol ve sigara tüketimini teslim etmek şüphesiz zorunlu bir ayrıntı olarak karşımıza çıkarken, sebze (domates, kereviz, pırasa) ve meyveleri (elma müthiş bir ilaçtır) tüketmeniz öneriliyor. Ağız kokusuna yardımsever olduğu öne sürülen diğer besinlere baktığımızda ise kahve tanelerini çiğnemek ile portakal ve limon kabuğunu emmek olarak çıkmaktadır.

Ağız kokusu hangi hastalıkların habercisi olabilir?
Ağız kokusu sanıldığı gibi basite indirgenemezken, bilhassa sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonların habercisi olabilir. Böbrek ve karaciğer yetmezliği de ağız kokusunun nedenleri arasında yer alırken, şeker hastalığının da habercisidir.

Ağız kokusunun öteki sebeplerine baktığımızda karşımıza; kronik bademcik iltihapları, kronik sinüzit, burun polipleri, kronik faranjit, sindirim sisteminde darlık, mide ülseri, helikobakter plori varlığı, reflü hastalığı, sindirim kanalındaki iltihabi hastalıklar ve akciğerin iltihabi hastalıkları çıkmaktadır.

Ağız kokusu neden olur, gidermenin yolları nelerdir?