• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ağız kokusunu yok eden doğal yiyecekler!

Ağız kokusunu yok eden doğal yiyecekler!
  • 1 Star
Jurnal hayatınızı ve sosyal yaşamınızı ‘zehir’ eden ağız kokusuyla baş etmenin en doğal ve dinç yolunu sizler için derledik.

Yoğurt

Eğer gün boyunca yağlı ve fena kokabilecek besinler tükettiyseniz leziz bir alternatifiniz var. Günde bir veya iki kez yiyeceğiniz yarım kap yoğurt ağız içerisindeki hidrojen sulfüt kokusunu değil etmeye yardımcı olur. Başlıca ağzımızın içini çürük yumurta gibi kokutan da işte hidrojen sülfüttür. Yoğurdunuzu C vitamini açısından yüksek meyvelerle tatlandırabilirsiniz.

28042.jpg

Rezene

Rezene çayı ağız kokusuna aleyhinde en etkili bitkidir.Eğer yemekten daha sonra tatlandırmadan içilirse, sindirimi uyarıcı, şişkinliği giderici etkileri vardır.Öksürük ve soğuk algınlıklarında en büyük savaşçılardan birisidir. Hıçkırık, bulantı, idrar yolları iltihabı, böbrek taşları gibi çoğu durumda rezene çayına başvurabiliriz.

30939.jpg

Karanfil

Yaygın olarak ağızda bir zaman tutularak kullanılır. Karanfil, güzel kokusuyla hayatınızı negatif etkileyen ağız kokusunu değil eder.

Karanfil, içindeki ‘Eugenol’ baştan sona hafif ve orta şiddette diş ve dişeti ağrılarına aleyhinde lokal uyuşturucu olarak kullanılabilir.

Yiyeceklerin hazmını kolaylaştırır. Mide tembelliğini ve iştahsızlığı giderir. Fazla kuvvetli dezenfektan olup, gıdaların mide ve bağırsakta kokuşmasını ve gaz yapmasını önler.

11526.jpg

Adaçayı

Bir avuç adaçayını sıcak suyun içine katarak 15 dakika demlenmesi bekleyin. Demlendikten daha sonra bu karışımı ayrıntılarıyla süzerek içine bir miktar nane ruhu katın ve gün her tarafında dinlendirin. Elde edilen karımını günde iki defa gargara yaparak kullanın.

26870.jpg

Nane

Taze nane yaprakları kurutulur. Kurutulan bu yapraklardan iki çay kaşığı alınır ve kaynayan suyun içine atılır. 15 dakika baştan başa kaynatıldıktan daha sonra şeker veya bal ile tatlandırılarak içilir.

30253.jpg

Elma-havuç

Elma ve benzer tazelikte olan armut, havuç ve turp nefes tazelemekte ve temizlemekte epeyce etkilidir. İçerdikleri yiyecek lifi tamamen tükürüğü temizler, bununla beraber damakta tatlı bir tat bırakırlar.

21799.jpg

Limon

Bir limonu ortadan ikiye ayırıp suyunu emebilirsiniz. Eğer bunu yerine getirmek için uygun ortamda değilseniz, bir sodanın içine dilimlerini atabilirsiniz. Daha da pratik olması için, limon aromalı şekerlerden de tüketebilirsiniz.

23836.jpg

Biberiye, maydanoz

Maydanozun nefesi tazelediği ve dişlere iyi geldiği uzmanlarca da onaylanmıştır. Siz de sabah çıkmadan ağzınıza atacağınız bir tutam limonsu maydanozla gün boyu ferah bir nefese kavuşabilirsiniz!

28960.jpg

Baharatlar

Eğer ağız kokusunu daha egzotik bir tatla çözmek istiyorsanız size önerebilecek bazı baharatlarımız var. Bugün anında her marketin baharat bölümünde anason, kakule, kişniş, rezene bulabilirsiniz. Minik miktarda tükeceğiniz bu baharatlar tamamen yemek yemek sonrası kahveniz bile ağzınızda sonra kötü bir tat bırakamayacak.

13833.jpg