• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Annedeki migren çocuğunu mutsuz ediyor

Annedeki migren çocuğunu mutsuz ediyor
  • 1 Star

Annedeki kronik migren çocukların mektep başarısını düşüyor, kolik ağrılarının daha pozitif görülmesine sebep oluyor. Kronik migrenli bir anneyle büyüyen çocuklar yetişkinliklerinde, psikolojik sorunlarla, kişilik ve durum bozukluğuyla karşısında karşıya kalabiliyor.

Annedeki Migren Çocukların Psikososyal Gelişimlerini Olumsuz Etkiliyor

Dünya sıhhat örgütünün verilerine kadar migren dünyada insanları etkileyen ciddi rahatsızlıklar içerisinde ilk 20’de yer alıyor. Yalnız kadınlar dikkate alındığında ise bu hastalık ciddi rahatsızlıklar sıralamasında ilk 10’a giriyor. Ülkemizde 18-65 yaş arası kadın nüfusu takriben 23 milyon, varsayım edilen migrenli bayan sayısı 4 milyonu buluyor.

Kronik migren kişinin hayat kalitesini, aile, iş ve sosyal yaşamını ciddi derecede etkileyen bir hastalıktır diyen Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Karlı , “Düşünün ayda minimum 15 gün olan, hastaların çoğunun hemen her gün yaşadığı önemli başağrılarından bahsediyoruz. Bu hastalarda depresyon, vesvese bozukluğu, uyku problemleri ve öteki ağrılı durumlar kronik migreni olmayanlara oranla çok daha pozitif. Keza kronik migren ayrıca de bu alıcı tabloların varlığı kişiyi, bilhassa de bayan hastalarımızı önemli olarak etkiliyor.

Tüm bunların doğal sonucu olarak anne çocuk ilişkisi de negatif bir sürece giriyor. Anne yaşadığı başağrılarının yarattığı özürlülük nedeni ile çocukları ve onların durumları ile ilgilenemiyor, evde tek başına kalıp dinlenmek istiyor. Bu koşul çocukta ister istemez ilgi ve sevgi yoksunluğuna yol açıp, çocukta istenmediği ya da sevilmediği hissine neden olarak çocukları mutsuz ediyor.

Yeniden kronik migren ve öteki nedenlerden dolayı anne baba aralarında gelişebilecek olumsuz durumlarda çocukların psikososyal gelişimlerine negatif etkileyebiliyor” uyarısında bulunuyor.

Migrenli Anneler Kendilerini Yetersiz Ve Önemsiz Hissediyor

Anneler çocuklarına karşısında olan sorumlukluklarını yerine getiremeyip, çocuklarına alaka ve sevgi gösteremeyince kendini suçlu, eksik ve değersizhissettiğini söyleyen Karlı; “Bir fazla hastamız bize özellikle migrenin çocuklarına aleyhinde bu şekilde yansımasının onları en çok üzen durum olduğunu söylüyor.

Bu şart depresyonu tetikleyebildiği gibi varolan depresyonu da kötüleştirebiliyor. Işlem çocuğa yansıyor ve giderek kötüleşen bir tablo ile karşılaşabiliyoruz” diyor.

Migrenli Anneler Kendilerini Beceriksiz Ve Önemsiz Hissediyor

Anneler çocuklarına karşı olan sorumlukluklarını yerine getiremeyip, çocuklarına ilgi ve sevgi gösteremeyince kendini suçlu, yetkisiz ve değersizhissettiğini söyleyen Karlı; “Bir fazla hastamız bize özellikle migrenin çocuklarına karşısında bu şekilde yansımasının onları en fazla üzen koşul olduğunu söylüyor.

Bu durum depresyonu tetikleyebildiği gibi varolan depresyonu da kötüleştirebiliyor. Süreç çocuğa yansıyor ve artan bir şekilde kötüleşen bir tablo ile karşılaşabiliyoruz” diyor.

Annenin Geçirdiği Migren Atakları Çocuğun Okul Başarısını Düşürüyor

Kronik migren hastaları şiddetli migren atakları esnasında acil servislere gitmek zorunda kalabiliyor. Bu şart özellikle çocuklar üstünde annesinin ve kendinin geleceği ile ilgili kaygılar oluşmasına niçin olabiliyor. Ayda birkaç defa hastaneye gidilmesi durumunda çocuk her seferinde ciddi bir stres ile başa çıkmak zorunda kalıyor. Çocukta afiyet ve gelecek ile ilişkili kaygılar beliriyor ve çocuğun okul, aile ve sosyal yaşamı üzerinde negatif etkiler gösteriyor.

Tedavide Yeni Seçenek Botulinum Toksin A

Kronik migren en az 3 ay baştan başa, ayda en az 15 gün başağrısı yaşama durumudur. Tedavide en büyük yardımcımız ilaçlar. İlaçların tedavide başarısız kaldığı durumlarda günümüzde en kayda değer yardımcımız botulinum toksin uygulamarıdır.

Keza asap blokları, nöromodulasyon teknikleri de günümüzde kullanılan öteki uygulamalardır. Eşlik eden psikiyatrik tablolarda mutlaka tedavi edilmelidir. Bir Takım hastalar ayda 10-15 günden pozitif ağrı kesici kullanabilmekte olup bu durum aşırı ilaç başvuru başağrısına niçin olabilir. Böyle bir durumda ağrı kesicilerinde mutlaka kesilmesi gereklidir.

Botulinum toksin A kronik migrende bize tedavide yeni bir ihtimal sağladı. İlaçla galibiyet sağlayamadığımız durumlarda bundan böyle elimizde bir olanak daha var.Uluslararası tatbik yöntemlerine göre uygulaması kolay, etkili ve bağlı etkisi az bir çare yöntemi. Hastalar hap kullanımına kadar botulinum toksin a uygulamasına daha basit armoni sağlıyor.

Hastaya tarafından faaliyet değişmekle birlikte aydaki başağrılı gün sayısını 15-20 günden 8 gün civarına indirebilmekte, fakat bu da derhal her gün ağrı çeken bir hasta için epeyce kayda değer bir iyileşme anlamına geliyor.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.