• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Antibiyotikte bu ‘kıyamet’ uyarıları hepimiz için!

Antibiyotikte bu ‘kıyamet’ uyarıları hepimiz için!
  • 1 Star
Bilinçsiz antibiyotik kullanımında ‘kıyamet’ uyarısı. Rasgele antibiyotik kullanırsanız, fiilen ihtiyacınız olduğunda hastalığınız iyileşmeyecek!

Doktor önerisi olmadan antibiyotik kullanmayın!

– Antibiyotik sadece bakteriler için etkin. Virüslerden kaynaklı enfeksiyonları çare edemez.
– Alev düşürmez. Yalnızca yerinde dozda kullanılan antibiyotik, hastalığın kaynağı olan enfeksiyonu ortadan kaldırdığı için alev düşer.
– Grip ve soğuk algınlığını atlatmaya asistan olmaz.
– Ağrıyı dindirmez. Burun akıntısı, öksürüğü hafifletmez.
– Grip ve soğuk algınlığının başkalarına geçişine engel olmaz.
– Doktor önermeden kullanıldığında tesir göstermez. Yaygın ve hatalı kullanıldığında çabucak direnç gelişir.
– Dayanıklılık geliştiğinde, başlıca tesir beklediğimiz bakterilerin niçin olduğu enfeksiyonların tedavisinde etkili olamaz.

35766_5.jpg

Hastalıklar tedavi edilemeyebilir

Dünya Afiyet Örgütü Türkiye Ofisi Başkanı Dr. Pavel Ursu, bir zamanlar yaşam kurtaran antibiyotiklerin artık işe yaramamaya başladığını söyledi. Antibiyotik direnci sorununun büyümesi, çoğu hastalığın çare edilememesi anlamına geliyor. “Etkin antibiyotikler olmadan yoğun bakım, organ nakli, kanser kemoterapisi, yeni doğan bebeklerin bakımı ya da kalça veya diz protezi ameliyatı gibi yaygın cerrahi işlemlerin uygulanması mümkün olamayacak” diyor Dr. Ursu.

Türkiye’de yüksek düzeyde antibiyotik tüketildiğini gösteren Dr. Ursu, “Bunu iyileştirmeye karşın çalışmaların yapılması gerekiyor. Hastaların yüzde 50’si antibiyotiği soğuk algınlığı ve gribe aleyhinde kullanıyor. Halbuki antibiyotikler yalnızca hekimler reçete ettiğinde kullanılmalı” diyerek uyarıyor.

35766_1.jpg

‘Antibiyotik kıyameti’

Koşul dünyada da farklı değil. Lancet Tıp dergisinde yayımlanan bildiride son çare olarak başvurulan güçlü antibiyotiklerden Colistin’e de dayanıklı bakterilerin Çin’de domuz ve insanlarda görüldüğü belirtildi. Uzmanlar direncin dünya geneline yayılabileceği ve çare edilemez enfeksiyonlar korkusunu her yerde uyandırdığını söylüyor.

‘Antibiyotik kıyameti’ adı da bahşedilen bakterilerin tedavilere en ince ayrıntısına kadar direnç geliştirmesi tıp bilimini karanlık çağlara götürebilir. Sık görülen enfeksiyonlar tekrar can alırken, antibiyotiklere bağımlı ameliyatlar ve kanser tedavileri de tehdit altına girebilir.

Çinli bilim insanları MCR-1 adı verilen yeni gen mutasyonunun Colistin’in bakterileri öldürmesini engellediğini tespit etti. Söz konusu gen deneme edilen hayvanların beşte birinde, çiğ etin yüzde 15’inde ve 16 hastada görüldü. Direncin arasında E.coli, Klebsiealla pneumoiae ve Pseudomonas aeruginosa’nın da bulunduğu bir dizi bakteri türüne yayıldığı belirtildi. Mutasyonun Laos ve Malezya’da da yayıldığına dair kanıtlar var.

35766_2.jpg

Çare yapılamayacak şart

BBC Türkçe’nin haberine kadar, çalışmaya katılan Cardiff Üniversitesi uzmanlarından Prof. Timothy Walsh ” MRC-1 küresel düzeyde yayılırsa ki, bu bundan böyle olup olmama değil, ne süre olacağı meselesi, ve gen kendisini gerekli bir şekilde öteki antibiyotiklere karşı dirençli genlerle birleştirirse, büyük ihtimalle antibiyotik sonrası döneme geçeceğiz. Bu noktada örneğin bir hasta E.coli sebebiyle önemli şekilde hastalanmışsa hiçbir şey yapamayacağız” dedi.

Ancak buradaki önemli fark mutasyonun bakteriler arasında zahmetsizce paylaşılabilecek şekilde ortaya çıkması. Leeds Eğitim Hastanesi’nden Prof Mark Wilcox “Transfer oranı çok yüksek. Bu hiç iyi gözükmüyor. Çare yapamayacak duruma gelmemizden korkuyor muyum? Nihayetinde evet ama bu yıl mı, gelecek sene mı, sonraki yıl mı görülür, söylemek fazla baskı” diyerek durumun ciddi olduğunu belirtiyor.

35766_3.jpg

Direnç nasıl gelişiyor?

Antibiyotiklerin yanlış nedenle veya içten olmayan biçimde kullanılması, bakterilerin sonraki tedavilere aleyhinde dayanıklılık göstermesine neden olabiliyor. Bakteriler için antibiyotik direnci, bakterilerin herhangi bir antibiyotiğin varlığına karşın üreyebilmesi ve enfeksiyon yapabilmesi aramak. Bu yalnızca antibiyotiği uygun olmayan biçimde kullanan kişi açısından yok, daha sonra dirençli bakteriye yakalanma riski yer alan herkes için tehlike oluşturuyor.

35766_4.jpg