• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Apandisit nedir? Belirtileri nelerdir?

Apandisit nedir? Belirtileri nelerdir?
  • 1 Star

Şiddetli sızı ile seyreden ciddi bir enfeksiyon hastalığı olan apandisit özet olarak “apandis”in iltihaplanmasıdır. Apandis patlaması önemli hayatı tehlike yaratan bir durumdur ve böylece kişinin derhal hastaneye yatırılması gerekir. Kalın bağırsağa emrindeki bir tüp şeklinde ve yaklaşık 10 cm uzunluğundaki bu doku iltihaplandığında, kalın bağırsağın bu bölümü tıkanabilir. Apandis patladığında ise iltihaplı değişken karın boşluğuna akar ve kısa sürede gerekli önlemler alınmazsa karın zarı iltihabına yol açar.

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisit belirtileri aralarında en yaygın olarak görüleni karın bölgesinde yaşanan ağrılardır. Sancı, göbek deliği çevresinden başlar ve karnın sağ daha aşağı bölgesinde yoğunlaşır. Karnın genelinde “donuk” bir sancı, karnın sağ daha aşağı kısmında ise bariz ve şiddetli ağrılar oluşabilir. Ağrıya kusma, mide bulantısı, alev, kabızlık ya da ishal, gaz sorunu ve sırt ağrısı gibi öteki belirtilerde eşlik edebilir oysa, sancı dışında görülen bu belirtiler her kişide ortaya çıkmayabilir.

Apandis patlaması hayatı tehdit eden, ciddi bir sağlık sorunu olduğu için bu bölgede meydana gelen ağrılara uyarı edilmeli ve şiddetini arttıran, uzun süre sürekli ağrılar için bir sağlık kuruluşuna gidilerek zorunlu muayene yaptırılmalıdır.