• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Aşırı meyve yiyince ne oluyor?

Aşırı meyve yiyince ne oluyor?
  • 1 Star
BOLCA tüketmek zararsız gibi görünse de, yüksek miktarda şeker içermeleri sebebiyle tehlikeli olabilir. Doç. Dr. Gökhan Özışık’tan aşırı meyve tüketmenin zararları ve tavsiyeler…

Krem şantili, çikolatalı meyveden uzaktan durun!

-Meyve salatasına krem şanti ek etmeyin.
-Çikolata sosuna batırılmış meyvelerden uzaktan durun.
-Meyveyi yoğurtla karıştırarak tüketirseniz daha az meyve yemiş olursunuz.
-Hazır meyve suları ve limonataları tüketmeyin.
-Meyve suyu içecekseniz de aracısız taze meyveden kompresle elde edilen, şeker ilavesiz ve cam şişede olanları tercih edin.
-Meyveli dondurmanın daha sağlıklı bir tercih olduğunu düşünmeyin.

34760_5.jpg

Meyvedeki şeker karaciğere zarar veriyor

“Meyvelerin içindeki şeker, karaciğerin yağlanmasına niçin olur. Zamanla karaciğer hücrelerinin artık insüline uymaması ve yağ taşıyıcı proteinlerin üretim ve geri dönüşümünün de sekteye uğramasına yol açmaktadır. Durum, insülin direnci ve kolesterol yüksekliğine değin varabilmektedir.”

34760_1.jpg

Sebze ve meyvenin beslenme değeri

“Bir erişkinin sağlıklı beslenmesi için günde 4-5 porsiyon meyve-sebze yemesi gerekmektedir. Bu öneriden meyve ve sebzenin besin değeri olarak aynı olduğu sonucuna varmak içten değildir. Aralarındaki fark enerjileri. Yani taşıdıkları kalori miktarı. genel olarak, selülöz ve nişasta gibi kompleks karbonhidrat içeren sebzelerin, fruktoz ve glukoz gibi kolay karbonhidrat içeren meyvelere kadar ‘gıda-enerji’ oranı daha yüksek. Nispeten daha eksik şeker içermeleri, yani daha az tatlı olmaları, sebzelerin daha değerli bir gıda olarak kabul görmesini sağlar.”

34760_2.jpg

Tatlı meyveleri yerken uyarı!

“Her ne kadar meyveler lif, mineral, vitamin, tannin ve flavinoid gibi yardımsever maddeleri içerse de tatlı bir meyvenin çoğu şeker ve sudan oluşuyor. Bir başka değişle, kolay şekerle meyvedeki şeker arasındaki başlıca ayrım, bitmiş ve bu faydalı besinlerden yoksun olmalarıdır. Başlıca uyarı edilmesi gereken nokta ise, vücuda giren şekerin miktarıdır. Artı şekerin insülin direnci ve obezite başta edinmek üzere çoğu hastalığa davetiye çıkardığı, yaşlanmayı hızlandırdığı unutulmamalıdır.”

34760_3.jpg

Meyve tüketiminde bunlara dikkat edin!

-Meyve (taze ya da kuru fark etmez) yerken sınırları aşmayın.
-Sabahleyin kahvaltı öncesi ya da başlıca öğünden en düşük iki saat sonradan meyve yiyin.
-Akşam yemeğinden daha sonra meyveden uzaktan durun.
-Nispeten eksik tatlı, koyu renkli ve tadı buruk meyveleri seçim edin.
-Meyve kompostosu yaparken fazla az şeker ilave edin.
-Reçel tüketiminde tedbirli olun.

34760_4.jpg