• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ayak sağlığının düşmanı mantara dikkat!

Ayak sağlığının düşmanı mantara dikkat!
  • 1 Star
Yaz aylarında daha sık görülen bacak mantarı katiyen kendi kendine yok olmuyor. Tedavi edilse bile uygun şartlar oluştuğunda tekrar riski de var.

Başkalarının havlu ve ayakkabılarını kullanmayın. Mümkünse evde çıplak ayakla gezin. Yazın ayakkabılarınıza mantar önleyici pudralar serpin. Evde ayak mantarı olan biri varsa bu sizin için de risk demek. Evde terlik ya da çorapla gezin. Tüm çamaşırlarınızı, özellikle nevresim ve havlu gibi, 60 derecede yıkayın.

34395_9.jpg

Mantar denen bir küf çeşidinin sebep olduğu deri rahatsızlığıdır. İnsanların birçok ömürlerinde bir defa ayak mantarı geçirirler. But mantarına sebep olan mantarlara cümbür cemaat maruz kalabilir. Fakat niçin bazı insanlarda geliştiği bilinmemekte. Yıkama sonrası iyi kurutulmayan etap, ılık iklimin oluşturduğu nemli bir ortam, sıkı çorap ve ayakkabılar mantarların çoğalmasına neden oluyor.

34395_1.jpg

Mantarın ayağa bulaşması genel olarak terlik, çorap, kundura, havlu gibi ortak kullanılan eşyalardan veya banyo, küvet, plaj, hamam ve sözde iki taraflı zeminler. Genel Olarak çok bulaşıcı olduğuna inanılır. Fakat benzer evi paylaşan insanlarda bile görülmeyebilir.

34395_2.jpg

Ayak parmakları arasında kaşıntı ve yanma mantarın ilk belirtisi. Bir zaman sonradan aynı bölgedeki deride pul pul gösterme ve acı veren çatlaklar oluşur.

34395_3.jpg

Böyle bir durumda derhal uzman doktora gidip tedaviye başlamalısınız. Hiçbir şey yapmadan çok uzun vakit geçirirseniz, mantar ayaklardan diğer bölgelere de sıçrayabilir. bu nedenle doktorunuzun tavsiye edeceği tedaviyi uygulamaya başlamalısınız.

34395_4.jpg

But mantarı krem, jel veya sprey biçiminde ilaçlarla tedavi edilebiliyor. Tedavinin sürekliliği çok önemlidir. Çünkü ayak mantarı basit tedavi edilse de fiilen inatçı bir rahatsızlık. Aralıksız yenilikler ardındaki olan tıp, bu konuda da yeni ilaçlar ve tedaviler ardındaki.

34395_5.jpg

Bacak mantarı çare edilmezse cilt bütünlüğü bozulduğundan öteki mikroplar çatlak ve yarıklardan girerek yılancık denen hastalığa yol açabilirler. Etap derinizin çatlayıp derinizde derin ve ağrılı yarıklar oluşmasına neden olabilir. But mantarı çare edilmesi gereken ve kendi kendine geçmeyen bir hastalık.

34395_6.jpg

Mantar tekrarlayabilen bir hastalık. Çare ile döküntü geçse bile mantarlar deride yaşamaya devam eder. Onlar için yerinde şartlar oluştuğunda her yerde hastalığa yol açabilir.

34395_7.jpg

Mantardan korunmak için alınabilecek önlemler ise şöyle: Her gün ayağınızı yıkayın. Bilhassa ayak parmak aralarınızı kuru tutun. Yüzme havuzları ve benzeri yerlerde terlik giyin. Özellikle yazın kapalı ayakkabılar giymeyin. Her gün aynı ayakkabıyı giymeyin. Pamuklu çoraplar giyin ve günlük olarak değiştirin.

34395_8.jpg