• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ayakta şekil bozukluğuna yol açan 6 hatalı seçim!

Ayakta şekil bozukluğuna yol açan 6 hatalı seçim!
  • 1 Star
Hatalı kundura seçimi, rahat yürümeyi zorlaştırdığı gibi ayak şeklinin bozulmasına yol açabiliyor. İşte ayak sağlığını bozan 6 kusur…

Fazla sert deriler-sert rugan olanlar

Zorunlu esneme ve yumuşama olmadığı için ayağın fonksiyonlarını bozar.

35027_5.jpg

Yüksek topuklu olanlar

Yüksek topuklu ayakkabılarda önem tarak kısmına geçeceği için parmaklara aşırı önem biner ve uzun süreli kullanımlar bacak ile parmaklarda şekil bozukluklarına niçin olur.

35027_1.jpg

Çok yüksek platformlar

Kadınlar moda olduğu için çok yüksek platform gibi denge bozan ürünler kullanılabilir. Keza bu platformların sert olanları ayağın kıvrılmasını engeller, şoku emmeden öteki eklemlere fazla baskı iletir.

35027_2.jpg

Tamamen topuksuz olanlar

Özellikle gençlerin çok sık tercih ettikleri ayrıntılarıyla topuksuz ve aşırı yumuşak, genel olarak kumaş veya süet olan ayakkabı ile çizmeler de sakıncalı. Çünkü ayağı hiç tutmayan, iç tabanı hiç desteklemeyen bu ayakkabılar içe basmaya yatkın olanlarda bu durumun daha da kötüleşmesine niçin olabilir.

35027_3.jpg

Bir numara büyükler

Topuklu ayakkabı veya bot seçerken ince kalıplı ürünlerin büyük numaralarını olmak büyük bir hata. Çünkü etap öne gidince ayakkabı önden vurur, arkadan haylazlık kalır ve topuk yürürken hareket eder. Bunun sonucunda ayakkabılar sürter ve yara yapar.

35027_4.jpg