• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bacak bacak üstüne atınca sağlığımıza neler oluyor?

Bacak bacak üstüne atınca sağlığımıza neler oluyor?
  • 1 Star
Ayak but üzerine atarak oturmak sağlığa hasar verir mi? Tansiyonu yükselttiği, varise ve sinir hasarına yol açtığı içten mu? İşte yanıtları…

Eklemlere etkisi

Ayak bacak üstüne atmak damarları, tansiyonu ve sinirleri uzun vadeli olarak etkilemiyorsa eklemler üstünde olumsuz etkileri var mı?

Bir araştırma, bu şekilde üç saatten fazla oturanların öne eğilip omuzlarını derinlemesine bükme eğilimi göstereceği sonucuna varmıştı. Ama burada kişilerin kendi tahminleri alınmıştı.

Birçok insan ayak üçgenin taban olmayan kenarı üstüne atarken sağ bacağını sol dizinin üstüne atarak oturur.

Rotterdam’da yapılan bir araştırmada ise ayak but üstüne atılıyken pelvisin aldığı pozisyona göre, kalça ekleminin arkasındaki piriformis kasının uzadığı, bunun ise karın kaslarının sıkılmasıyla aynı etkiyi yaratarak pelvik eklemlerin istikrarını artırdığı gözlendi.

Kısacası, üçgenin taban olmayan kenarı bacak üstüne atarak oturmayı gizli buluyorsanız, uzun süre bu pozisyonda kalmamak kaydıyla size zararı olmayacağını kasten memnuniyetle oturabilirsiniz.

Kaynak:BBc Türkçe

35435_5.jpg

Bağdaş kurarak oturma

Belli bir pozisyonda saatlerce değişmez durmak peroneal sinir paralizine yol açabilir. Bu durumda ayağın ön kısmı ile etap parmakları hareket ettirilemez. Güney Kore’de bu hastalarla ilgili notlar incelendiğinde nedenler arasında bacak but üstüne atmak görünmeyen, ama uzun saatler yerde bağdaş kurarak oturmak görülmüştü. Herhangi bir rahatsızlık hissedildiğinde pozisyon değişim laf konusu olacağı için uzun süreli uyuşmaların ayak bacak üstüne atmaktan kaynaklanması o kadar de muhtemel değildir.

35435_1.jpg

Yüksek tansiyon riski

Peki tansiyon üstünde etkisi var mıdır? Afiyet görevlileri tansiyonunuzu ölçerken kolunuzu masa üzerine koyarak bağımsızlık bırakmanızı, ayak ayak üstüne atmadan tabanlarınızı yere koymanızı ister. Çünkü bacak ayak yüklemek tansiyonun geçici olarak azıcık yükselmesine niçin olabilir.

2010’da yapılan yedi araştırmada etap but üzerine atmanın tansiyonu yükselttiği görüldü; ama başka bir araştırmada ise bunun herhangi bir etkisine rastlanmadı. Fakat bunlar minik araştırmalar olup bir defa tansiyon ölçümüne dayanıyordu.

Ama İstanbul’da yapılan daha geniş çaplı bir araştırmada etap üçgenin taban olmayan kenarı üstüne atılmışken alınan ölçümlerin daha yüksek çıktığı, sıradan oturma pozisyonuna geçtikten daha sonra tansiyonun eski haline döndüğü görüldü. maksimum çoğaltma ise yüksek kan basıncı tedavisi gören insanlarda olmuştu.

35435_2.jpg

Pıhtılaşma riski

Buna dair iki izah etme öne sürülüyor. Birincisi, bir dizi diğerinin üzerine atma sonucu bacaklardaki kan göğse yönelerek kalpten daha pozitif kan pompalanmasına, bu ise tansiyonun yükselmesine niçin olur. İkincisi ise bu artışı, eklemleri hareket ettirmeden but kaslarının hareket etmesi nedeniyle damarlardan geçen kanın damar üzerindeki baskısını artırmasına bağlıyor.

Hollanda’da yapılan bir deneyde birinci açıklamayı doğrulayan sonuçlar elde edildi. Yani etap etap üstüne atıldığında daha pozitif kanın kalbe gitmesi nedeniyle tansiyon yükseliyordu.

Lakin bu yükselme geçici oluyor, uzun dönemli bir sonuca yol açmıyordu. Ancak kan pıhtılaşması riski olanlara üçgenin taban olmayan kenarı but üzerine atılı halde uzun zaman oturmamaları, huysuz halde pıhtılaşma riskinin artacağı uyarısı yapılıyor.

35435_3.jpg

Varis riski

Ayak üçgenin taban olmayan kenarı atfetmek varise yol açar mı? Kan damarlarındaki küçük kapakçıklar kanın hatalı yönde geri akmasını önler. Ama bunlar zayıflayıp gerildiğinde kan birikmesi ve damar genişlemesi sonucu oluşan varisler ortaya çıkar.

Ayak etap üzerine atmanın önemli bir faktör olduğu kanıtlanmış değildir. Varis oluşumunda genetik faktörün de kısmen etkili olduğu sanılıyor.

35435_4.jpg