• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bağışıklık sistemini güçlendirici 10 tavsiye!

Bağışıklık sistemini güçlendirici 10 tavsiye!
  • 1 Star
Kuvvetli bağışıklık sistemi vücudumuzun hastalıklara karşısında dayanıklı olmasını sağlıyor. veya hastalandığımızda daha süratli iyileşmemizi… Peki bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz? İşte tavsiyeler…

Patavatsız antibiyotik kullanımından kaçının

Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder. Gereksiz şekilde antibiyotik almak sağlığınız için tehlikeli olur ve antibiyotiğe karşı olan direncinizi yükseltir. Bu da sahiden o antibiyotiğe gereksinim duyacağınız vakit işlevsizleşmesine niçin olur. Dolayısıyla hekim önerisi olmadan, boşboğaz kullanılan antibiyotikler vücutta dirençli mikropların gelişimine yol açabilir.

Protein ağırlıklı beslenin

Besin esnasında alınacak besinlerin türü önemlidir. Kış aylarında metabolizma zayıflar ve böylece enfeksiyonlara karşı dayanıklılık oluşur. Özellikle protein grubu, çocuklar için fazla yardımsever beslenme öğeleri içerir. Hayvansal gıdalardan elde edilen proteinler arasında et, süt ve yumurta bulunur.

35321_6.jpg

Bol bol su için

Su bütün besinleri ve atıkları vücutta kan ve lenf sıvıları aracılığıyla içeren bir çözücüdür. Günde en düşük iki litre su içmek besinlerin hücrelerimize nüfuz etmesine, atıkların boşaltılmasına, bizi hasta eden bakterilerin ve virüslerin etkisiz hale gelmesine tezgâhtar olur. aynı zamanda bol su içmek kanın bütün hücrelere yeterli oksijeni taşımasını sağlar. Bu da vücudunuzun tüm sistemlerinin tatmin edici şekilde çalışması demektir. Organ ve kaslarınız en iyi şekilde çalışırsa bağışıklık sisteminiz de en iyi hale kazanç.

Kötü alışkanlıklarınızı terk edin

Paketlenmiş ve bitmiş hazır gıdaların, kafeinin, alkolün ve sigaranın fazla tüketimi bağışıklık sistemini tehlikeye sokan zararlı alışkanlıklardır. Bunları azaltarak yerlerine tam gıdalar, ekinezya ve ginseng gibi bitkisel çaylar, taze meyve ve sebze suları koyun. Bu şekilde bağışıklık sisteminize ve vücudunuzun işleyişine destek verin.

35321_1.jpg

Uyku düzeninize uyarı edin

Baştan Savma ve az uyuyan şahısların özellikle de çocukların vücut direnci zayıfladığı için hastalıklara yakalanması daha basit olmaktadır. İnsan vücudunun gerçekte bir iç saati vardır. Beyin, karaciğer, akciğerler hatta kaslarının bile sorunsuz çalışabilmesi için sıcaklığı kontrol edebilmesi ve hormonları salabilmesi gerekmektedir. Uykusuz kalmak vücudun bunları yapmasını zorlaştırır.

35321_2.jpg

Sebze ve meyveyi fazla tüketin

Kış mevsiminde meyve tüketimi çok önemli çünkü bu mevsimin meyveleri özellikle C vitamininden varlıklı, gövde direncini arttırıcı özellikteki meyveler. Sonbaharda yetişen yeşil soğan, pırasa, kereviz gibi sebzeler, C vitamini ve antioksidan açısından epeyce varlıklı.Sebze sevmeyen çocuklar için, sebzeleri blenderden geçirip sebze çorbası veya sebzeli köfte hazırlayıp tüketmesini sağlayabilirsiniz.

35321_3.jpg

Grip aşısı yaptırın

Grip aşısı yaptırmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Sonbaharda nezle, grip gibi viral enfeksiyonlar daha sık görüldüğünden özellikle ihtiyar, çocuk ve kronik hastalığı olanların grip aşısı yaptırması önerilir.
Grip aşısı bağışıklık sistemini çalışmaya özendirme eder. Bir bakıma aşı, vücudunuza virüsü nasıl tanıyacağını ve nasıl virüse karşısında savaşacağını öğretir. Vücudunuz hakiki virüsle karşılaştığında ise aşıdan nedeniyle virüsü tez tanır ve cisim kendini savunabilir.

Hava kirliliğine dikkat edin

Sonbaharda hava aniden kuruyarak solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkarabilir. Viral olan bütün hastalıklar, ani ısı düşmesiyle ortaya çıkar. Kuru etraf ve hava kirliliği ile tüm virüsler hızla çoğalır. böylece, kirliliğin yoğun olduğu günlerde yanınızda atkı veya ağzınızı kapatabilecek bir nesne bulundurmalı ve mümkünse ağız yerine burundan nefes almalısınız.

35321_4.jpg

Çinko takviyesi alın

Bu aylarda, içinde bağışıklığı güçlendirecek çinko maddesi bulunan bezelye, kestane, ceviz ve fındığın da tüketilmesi önerilir.

Hastalıkların tedavisini ihmal etmeyin

Bağışıklık sistemini yorduğu için mevcut hastalıkların ihmal edilmeden tedavi ettirilmesi gerekir. Bilhassa kronik hastalığı olanlar, yaşadıkları en ufak bir şikâyette bile doktorlarına danışmalılar.

35321_5.jpg