• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bayramda ağız hijyenine dikkat!

Bayramda ağız hijyenine dikkat!
  • 1 Star

Bayramların simgesi haline gelen tatlı ve şekerlemeleri geri çevirmek veya iradeye söz devretmek tekrar tekrar mümkün olmayabiliyor. Dişe zahmetsizce yapışarak biriken ve plakalar oluşmasına niçin olan şekerli yiyeceklerin bakteri üremesine yol açarak çürük oluşumunu hızlandırdığını vurgulayan DentGroup Estetik ve Cerrahi Diş Doktoru Dt. Bijen Muhit, “Şekerleme ve tatlı tüketiminin çocuklar kadar yetişkinlerde de en üst seviyeye çıktığı bayram günlerinde, fırçalama sayısını 3’e dışında tutmak ve etkili diş fırçalama ile birlikte mutlaka diş ipi de uygulamak gerekir” diyor.

Dt. Muhit, bayramda çürük oluşumuna aleyhinde; diş fırçalamanın muhtemel olmadığı ara öğün sonrasında ağzın güzelce çalkalanması, bol su tüketimi ve sakız çiğnenmesinin de önemini vurguluyor. 

Dişe yapışan şekerli yiyeceklerin ürettikleri asit sonucu büyüyen bakterilerin, diş ve diş etlerinde oluşan plakalarda kendileri için yerinde bir gelişme ortamı bulduklarını ve kısa vakit içinde dişte çürüğe yol açtıklarını anlatan  DentGroup Estetik ve Cerrahi Diş Hekimi Dt. Bijen Muhit, “Bonbon ve tatlılarla birlikte, mutfak kültürümüze resmileşmiş olan karbonhidratlı yiyecekler de çürüğe yol açabilir.  Bayram ziyaretlerinde tatlı ve şeker ikramlarını geriye çeviremediğimize tarafından, tek çaremiz ağız hijyenine daha fazla özen göstermek” diyor.

Dt. Muhit, “Bayramda fırçalama sayısını mümkünse 3’e çıkarmalıyız. Keza diş aralarına yapışmış olan şekerleme ve tatlılardan kurtulmak için diş ipi kullanımına gereksinim var. Plak ve dolaylı olarak çürük oluşumunun en sık görüldüğü yerler dişlerin girintili çiğneyici yüzeyleri, iki diş arası yüzeyler ve diş-dişeti birleşim yerleridir. Bu bölgeler diş fırçalarken dikkatsizlik edilmemelidir.

Dişler arası yüzeylere ise diş fırçası iyice ulaşamadığı için, bu bölgelerin mutlaka diş ipi ile temizlenmesi gereklidir“ uyarısında bulunuyor.

Ağzınızı çalkalayın, bol su için, sakız çiğneyin

Bayramda tatlı tüketiminden daha sonra fırçalamanın mümkün olmadığı durumlarda ağzın çalkalanmasının da manâlı olduğunu gösteren Dt. Bijen Muhit, “Bir öteki yöntem de ağızda oluşan asitli ortamı nötralize etmek, asit etkisini azaltmaktır.  Sakız çiğneyerek tükürük akışını arttırmak asit etkisini azaltır.

Bayramda, çürük etkeni besinlerden olası olduğu değin uzaktan durmaya, etkili bir şekilde fırçalamaya, diş ipi kullanmaya, diş fırçalayamadığımız ara öğün sonrasında ağzımızı çalkalamaya, bol su içmeye, tatsız veya diş dostu sakız çiğnemeye özen göstermeliyiz” diyor.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.