• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bu hapı kullananlara inme riskine karşı uyarı!

Bu hapı kullananlara inme riskine karşı uyarı!
  • 1 Star
İnme erkeklerde vefat nedenleri aralarında beşinci sıradayken, kadınlarda üçüncü sırada yer alıyor. Doç Dr. Yakup Krespi’nin kadınlara inmeye aleyhinde manâlı uyarıları bulunuyor.

Kalp ritmi

‘Atriyal fibrilasyon’ adı verilen kalpte ritm bozukluğu da, inme için manâlı bir tehlike faktörü. Kadınların beklenen hayat sürelerinin daha uzun olması sebebiyle bilhassa ileri yaşlarda daha sık görülüyor. bu nedenle rutin kontroller ve bilhassa 75 yaşın üzeri kadınlarda EKG ve ritm bozukluğu açısından tarama yapılması öneriliyor.

34826_7.jpg

İnme kadın ölümlerinde üçüncü sırada

İnme erkelerde ölüm nedenleri aralarında beşinci sırada yer alırken kadınlarda üçüncü sırada. Kadınlarda daha artı inme yaşanmasının nedenlerinden birincisi erkeklere tarafından uzun ömürlü olmaları. Toplumda ihtiyar oranı arttıkça, inme sıklığı özellikle kadınlarda artıyor.

34826_1.jpg

Kadınlara özgü riskler

Hipertansiyon, diyabet, yüksek kolesterol ve sigara gibi bilinen genel tehlike faktörlerinin haricen kadınlara özgü etkenler bulunuyor. Doç. Dr. Krespi hamile olan genç kadınlarda inme gelişme riskinin, olmayanlara göre daha pozitif olduğuna dikkat çekiyor.

34826_2.jpg

Gebelik

Gebelik döneminde yaşanan ödem ve pıhtılaşma mekanizmasındaki şartların değişmesi, bilhassa gebeliğin son 3 ayında ve doğum sonrası erken dönemde inme daha sık görülebiliyor. Gebelik öncesinde yüksek tansiyonu olan kadınlar, hekim kontrolünde olmalı, kontrolü doğumdan sonra da devam etmeli.

34826_3.jpg

Doğum teftiş ilaçları

Doğum teftiş ilaçlarının kontrolsüz kullanımı kadınlarda inme riskini etkileyen bir başka faktör. Dr. Krespi, düşük doz doğum yoklama ilacı kullananlarda inme riskinin izafi olarak arttığını belirtiyor. Özellikle; yaşlılarda, sigara içenlerde, şeker hastalığı, yüksek tansiyonu ve kolesterolü olanlar ya da kalıtımsal olarak pıhtılaşma bozukluğu bulunan kadınlarda doğum kontrol hapı kullanımı inme riskini arttırıyor.

34826_4.jpg

Kadınlarda beyin damar tıkanıklığı

İnmenin nadir nedenlerinden biri olan beyin toplardamar tıkanıklığı, kadınlarda çok daha sık ortaya çıkmaktadır. Yapılan çalışmalarda bu inme tipinin görüldüğü hastaların yüzde 70’inden fazlası kadın. Kadınlarda bu kadar sık görülmesinin öncelikli sebebinin doğum yoklama hapları ya da gebelikten kaynaklanan hormonal faktörler olduğu düşünülüyor. Bu tarz bir öyküsü olan kadınlarda hamilelik sakıncalı değil. Oysa denetleme aşağı tutulmalı.

34826_5.jpg

Auralı migreni olanlar sigarayı bırakmalı!

İnmenin kadınlarda daha sık yaşanmasının bir diğer sebebi ise migren. Görme ve tavır bozuklukları ve hissizlik gibi belirtilerle kendini bildiren auralı migren, inme riskini artırıyor. Auralı migreni olup sigara içen kadınlarda inme riski daha fazla. Bu kadınların mutlaka sigarayı bırakmaları gerekiyor.

34826_6.jpg

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.