• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Burun tıkanıklığı kalbi yoruyor!

Burun tıkanıklığı kalbi yoruyor!
  • 1 Star
Burun tıkanıklığı çoğunlukla hafife alınan bir rahatsızlık. Fakat uzmanlar bu sorunun ihmalkârlık edilmemesini söylüyor. Tıkalı bir burun, uyku problemleri ve yaşam kalitesini düşürdüğü gibi kalbi de yoruyor.

Kronik sinüziti olan hastalarda ilk olarak medikal tedavi uygulanıyor. Eğer sorun bu yöntemle çözülememişse veya sinüzit sık sık tekrarlıyorsa, bilhassa anatomik problem veya çarpıklık (deviasyon) olan burunda cerrahi usul gerekebiliyor.

Alerjik nezleye emrindeki burun tıkanıklığında öncelikle burun spreyleri ve dağıtılmış ilaçlardan yararlanılıyor.

35126_4.jpg

Burun tıkanıklığı geçici çözümlerle giderilmeye çalışılıyor. madem ki, bu yüzden meydana gelen uyku problemleri ve yorgunluk yaşam kalitesini düşürüyor.

Burun tıkanıklığının genelde pek ciddiye alınmıyor. Fakat uzun vakit devam ederse kalbi yorarak yürek rahatsızlıklarına yol açabiliyor.

35126_1.jpg

Burun tıkanıklığı tek başına ya da bir takım durumlarda horlama ve geniz akıntısı gibi yakınmalarla beraber görülüyor. Alerjik nezle ve enfeksiyonlar da önemli bir sebep. Alerjik nezlesi olan hastaların burun etleri birazcık daha ödemli oluyor.

35126_2.jpg

Polip gibi kitleler burnu iyice tıkayabiliyor. Soğuk algınlığı, grip ve sinüzit gibi enfeksiyonlar da kısa süreli burun tıkanıklığına yol açabiliyor. Irk aralarında burun eti olarak adlandırılan konkalar yapısal olarak da büyük olabiliyor.

Kemikte veya kıkırdakta çarpıklık veya kayma varsa ve hastanın şikayetleri de buna bağlıysa tek çözüm cerrahi yöntem.

35126_3.jpg