• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çocuklarda görülen farklı öksürük tipleri ve işaret ettiği hastalıklar!

Çocuklarda görülen farklı öksürük tipleri ve işaret ettiği hastalıklar!
  • 1 Star

Öksürük çocuğun uyku düzenini bozarak yaşam kalitesini etkileyebilir. Liv Hospital Çocuk Alerji ve Astım Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay öksürük tiplerine uyarı çekiyor. “Özellikle bir aydan uzun süren öksürükte astım, alerjik rinit, reflü ve öteki nedenler açısından incelenmelidir. Öksürük, öksürüğün karekteristik özelliklerine tarafından ve öksürüğün süresine göre ayrı tiplere ayrılır. Çocuğunuzun öksürüğü 2-3 haftadan daha uzun sürüyorsa, gün geçtikçe artıyorsa, kanlı balgam görülmüşse dikkat!. Bu gibi durumlarda mutlaka bir doktora başvurun!” diyor.

Kuru öksürük

 
Balgamın olmadığı daha çok irritasyona yan olan öksürük tipidir. Çoğunlukla soğuk algınlığı sebebiyle görülür. Boğazdaki enfeksiyon nedeni ile irritasyona alt öksürük görülür.

Bademcik iltihabı, laranjit, sinüzit gibi üst solunum yollarında enfeksiyon kuru öksürüğe neden olabilir.

Alerji sebebiyle olan öksürükler genelde kuru öksürük şeklindedir. Alerjik astımda kuru öksürük görülür. Ev tozuna bağlı, sigaraya ast irritasyona ast kuru öksürük görülebilir. Alerjik astım haricen oyuncağın bir parçası veya kuruyemişin akciğerlere kaçmasına emrindeki kuru öksürük görülebilir.

Reflüye yan, bazı tansiyon düşürücü ilaçlara ast öksürük de kuru öksürüğe neden olabilir. Mevsim değişikliklerinde de görülebilir.

Balgamlı öksürük

Çoğunlukla akciğerdeki enfeksiyon nedeniyle olan öksürüklerde görülür. Öksürükle beraber balgam vardır. En manâlı nedeni akciğerdeki enfeksiyondur.

Zatüre bakterilere, virüslere, mantarlara emrindeki olabilir. Hava yollarında değişken ya da mukus nedeniyle olur. Özellikle yüksek alev varsa akla zatüre gelmelidir.

Tüberküloz hastalığı da balgamlı öksürük yapan bir durumdur.

Soğuk algınlığına bağlı zaman zaman balgamlı öksürük görülür. Özellikle sabahleyin kalkınca oluyorsa ve 1-2 aydan daha uzun öksürük oluyorsa akciğerlerin bronşlarında harabiyet sonrası artan bronşektazi sebebiyle olabilir. Bilhassa büyüme gelişme geriliği varsa, bebeklikten itibaren balgamlı öksürük oluyorsa akla kistik fibrosis akla gelmelidir.

 
Kurup öksürüğü

Trakea ve larinkste viral enfeksiyon sonrası bu bölgede ödem gelişmesi sonucu bir anda havlama biçiminde öksürük olur. Kurup hastalığında görülen bu öksürüğe kurup öksürüğü denir. Nefes borusunun girişinde çoğalan ödem nefes borusunu daralttığı için nefes almada güçlük ve sesli nefes alma görülür. Bu hastalığın tipik öksürük şekli havlama biçiminde öksürük görülmesidir.

Boğmaca öksürüğü

Boğmaca mikrobu tarafında oluşan bir öksürüktür. Gribal enfeksiyon gibi başlayan öksürük 1-2 hafta içinde boğulmalar biçiminde olmaya başlar. Öksürük krizleri sonrasında derin nefes alma olur. Öksürük sırasında kusmalar olabilir. 2-3 ay kadar süren bir öksürük olur. Hafifi ateş ve burun akıntısı da başlıca birlikte olur.

Hırıltılı öksürük

Astım veya bronşiolit gibi hastalıklar esnasında akciğerde bronşların daralmasına tabi hırıltı ile birlikte öksürük vardır. Islak çalma biçiminde akciğerlerden ses gelebilir.

Psikojenik öksürük

Maddi nedenlerle açıklanamayan öksürüktür. Genelde gribal enfeksiyon sonrası devam eder. Öksürük şekli genelde tekrarlayıcı kuru öksürük şeklindedir ve bambaşka bir seste öksürük olur. Uykuda olmaz ve uyandığında öksürük olur.

Ne zaman doktora gitmek gerekir?

– 2-3 haftadan daha uzun sürüyorsa
– Gün geçtikçe artıyorsa
– Çocuğun günlük aktivitelerini etkiliyorsa
– Kanlı balgam görülmüşse
– 3 aydan ufak bir çocukta öksürük gelişmişse
– Öksürükle birlikte morarma oluyorsa
– Öksürük peş peşe ve boğulur tarzda oluyorsa ve arkadan kusma görülüyorsa boğmaca açısından değerlendirmek için
– 1 yaş aşağı sık kusmalarla birlikte öksürük varsa reflü açısından değer biçmek için bir doktor kadar incelenmesi gerekir.