• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çocukları zatürreden koruma yolları!

Çocukları zatürreden koruma yolları!
  • 1 Star
Zatürre Türkiye’de ölüme sebep olan hastalıklar aralarında beşinci sırada. 1-4 yaş çocuk ölümlerinin yaklaşık yüzde 40’ı da zatürreden kaynaklanıyor. Peki çocukları zatürreden korumak için ne yapmalıyız?

Zatürre tekrarlar mı?

Tekrarlayan zatürre, bir çocuğun yılda ikiden fazla ya da toplam üçten pozitif zatürre geçirmesidir.

İyileşmeyen zatürre (Persistan):

Zatürre hastalığa yol açan etkene ast olarak 1-4 hafta içinde iyileşir. Eğer 4 hafta geçmesine karşın hastanın klinik durumu ya da radyolojik (hastanın akciğer grafisi) bulguları düzelmemiş ise persistan (iyileşmeyen) zatürre laf konusudur. Bu çocukların neden tekrarlayan zatürreler geçirdiğinin ya da persistan zatüresi olduğunun bulunabilmesi için bir takım tetkiklerin yapılması ve bu tetkiklerin sonuçlarına tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Bağışıklık sisteminde yetersizlik olan, kistik fibozis, hava yollarına tanıdık olmayan bir cismin kaçması, reflü gibi bazı hastalıklar tekrarlayan ya da iyileşmeyen zatürrelere yol açabilir.

35663_6.jpg

Zatürrenin yüzde 90’ı mikroorganizma kaynaklı

Koşul böyle olunca bu hastalığı ciddiye olmak gerekiyor. Zatürreye neden olan virüs ve bakteriler, akciğerde oksijen-karbondioksit değişimini karşılayan hava kesecikleri etrafına yerleşerek iltihaplanmaya neden oluyor.

Yapılan incelemeler zatürreye takriben yüzde 90 oranda mikroorganizmaların niçin olduğunu gösteriyor. Zatürre, üç tipte görülebiliyor. En yaygın olanı, virüs zatürresi. İkincisi, daha ağır seyreden lober zatürresi. Üçüncü zatürre tipi ise iyi tedavi edilmeyen akciğer hastalıklarından kaynaklanan bronköpnomoni.

35663_1.jpg

Zatürre bulaşır mı?

Zatürre bulaşıcıdır ancak bu bakteri ya da virüsü alan cümbür cemaat zatürre olmayabilir. Zatürre mikrobu içeren kişilerle yakın temasta bulunmak ve aynı çatal ve kaşığı kullanmakla rahatsızlık, kişiden kişiye de geçebilir. Kimi bünyelerde hafif öksürük ve ateşle atlatılabilir.

35663_2.jpg

Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Fazilet Karakoç çocukları zatürreden korunması hakkında şu bilgileri verdi:

Hangi çocuklarda sık görülür?

Zatürre, 2 yaşından minik olan, prematüre, anne sütü almayan, yeterli beslenemeyen, topluluk ortamlarda yaşayan, altta yatan kronik hastalığı olan, sigaraya maruz kalan, anne yaşı ufak ve anne eğitimi az olan çocuklarda çoğunlukla görülür.

35663_3.jpg

Korunma

Anne sütü besin çok manâlı ve ilk 6 ay sadece anne sütü diyoruz. Fakat çocukların sadece yüzde 10’u birincil 3 ay sadece anne sütü alıyor. Zatürrede aşılama fazla önemli. Çünkü ülkemizde kızamık, boğmaca ve tüberküloz zatürrenin en önemli nedenleri aralarında. Zatürre aşısı, 2 yaşın altındaki çocuklara 2-4 -6 -18. aylarda aşı programı içerisinde yapılıyor. Daha büyük çocuklarda ise tüm çocukların aşılanmasına gerek yok yalnızca tehlike grubunda bulunan kronik hastalığı olan çocuklara önerilir.

35663_4.jpg

Belirtileri

Zatürre tanısı için hastanın şikayetleri ve tetkik bulguları değerlendirilir. Gerekli durumlarda akciğer grafisi çekilir, balgam ve kan tahlilleri yapılır.
39-40 derece ateş/ Titreşim
Öksürük
Göğüs ağrısı/ karın ağrısı
solunum yetmezliği var ise mutlaka zatürre düşünülmeli ve çocuk hemen doktora götürülmelidir.
Zatürre enfeksiyonunda erken tanı ve çare hayat kurtarıcıdır.

35663_5.jpg