• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Dil sararması neden olur?

Dil sararması neden olur?
  • 1 Star

Dil Sararması Neden Olur?: Dildeki sararmalar ve renk değişimleri öyle fazla kişinin başına gelen sağlık durumu problemlerinden bir tanesidir. Dil sararması nedenleri aşağı dil ve ağız ile alakalı sağlık durumu problemlerinin rolü bulunmaktadır. Grip başlangıcından tutunda, şeker hastalığı hastalığına değin uzanan sorunlar dilde sararmalara yol açan belirtiler gösterir.

Dil Sararması Neden Olur?

Dildeki sararmalar ve renk değişimleri öyle fazla kişinin başına gelen sağlık problemlerinden bir tanesidir. Dil sararması nedenleri altında dil ve ağız ile alakalı sağlık problemlerinin rolü bulunmaktadır. Grip başlangıcından tutunda, şeker hastalığı hastalığına değin uzanan sorunlar dilde sararmalara yol açan belirtiler gösterir.

Dil Sararması Nedenleri

 

Ağız ve diş sağlığı uzmanları, dil üstünde sararma olması nedenleri başında vitamin eksikliğinin geldiğini açıklamaktalar.

 

Vitamin eksikliği: Artış, hücrelerin yenilenmesi, vücudun enfeksiyonlara karşı direnç sağlaması ve beden fonksiyonlarının düzenli şekilde çalışmasını sağlamada rol oynayan vitaminler, vücutta eksikliği söz konusu olduğu süre bazı şikayetlerin ortaya çıkar. Bunlardan bir adam başına de dil üstünde sararma olmasıdır. Özellikle de B12 vitamini eksikliği dil sararmasının nedenlerindendir.

 

Şeker Hastalığı: Ünsilün üretimi azlığından ya da ünsülin etkisine karşı direnç ortaya çıkmasından meydana gelen diyabet hastalığının birincil belirtileri arasında dil sararması da yer almaktadır.

 

Astım: Solunum yollarında ortaya meydana çıkan cerahat sonucunda solunum daralması ortaya çıkmasına astım hastalığı denilmektedir. Astımın en tipik belirtisi nefes alışverişinde zorlanmadır. Ama belirtileri aralarında yaşanılan mikrobik sorun nedeniyle dil sararması da yer almaktadır.

 

Grip: Genelde kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde ortaya meydana çıkan grip hastalığında, vücudun direncinin azalması, vitamin kalması dil sararmasına niçin olan etkenlerden bir tanesidir.

 

Susuzluk: Uzun zaman su içmemek, dil üzerinde sararmalara yol açan bir diğer faktördür.

 

Sigara: Sigara dumanının içindeki kimyasal maddelerde dil sararmasına yol açar.
Hormon ilaçları: Hormonal sorunların tedavisinde kullanılan hormon ilaçları, uzun süre kullanıldığı süre dil üstünde sarı renk oluşumuna yol açar.

 

Folik asit eksikliği: Vücutta folik asit eksikliği ortaya çıktığı zamanda dil üzerinde sararmalar görülür. Bilhassa de gebelerde dil sararması olmasının en büyük nedeni de folik asit eksikliğidir.

 

Dil sararması rahatsızlık belirtisi mi?

 

Dil sararması arada bir bazı hastalıkların sonucunda görülebilen bir şikayettir. Şeker Hastalığı ve ağız mantarı bunların başında gelir. Dil renginde değiştirme olmasının aşağıda bağırsak hastalıklarının da rolü bulunmaktadır.

 

Bebeklerde dil sararması niçin olur?

 

Bebeklerde dil sararması ve dil renginde değişiklik antibiyotik kullanımından kaynaklıdır. Farklı Alanlara Yönlendirilmiş afiyet sorunlarının tedavisinde hekim kadar önerilen antibiyotik ilaçlar, bebeklerin dilinde sararmaya niçin olabilir.

Dil sararması niçin olur?