• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Diş gıcırdatma nedenleri ve önlemek için etkili tavsiyeler!

Diş gıcırdatma nedenleri ve önlemek için etkili tavsiyeler!
  • 1 Star

Birçok insan farkında olan olmadan dişlerini gıcırdatır veya sıkar. Bu konuyu Diş Doktoru Ayhan Sarı’ya danıştık: “arada bir olan diş gıcırdatma, tıbbi adıyla “bruksizm” çoğunlukla büyük zararlara yol açmaz. Fakat diş gıcırdatma aralıksız bir şekilde yapıldığında dişler zarar görür ve çoğu ağız sağlığı problemini de beraberinde getirir.
Peki, neden dişlerimizi gıcırdatırız?
Diş gıcırdatma stresten ve anksiyeteden kaynaklanabilse de, genel olarak uyku esnasında gerçekleşir ve çoğunlukla diş kaybı veya çarpık dişlerden kaynaklanır.
Dişlerimizi gıcırdattığınız nasıl anlarız?
Diş gıcırdatma çoğunlukla uyku sırasında gerçekleşir. Bu yüzden kişiler dişlerini gıcırdattığından farkında olan olmaz. Ve çoğu zaman uyurken dişlerini gıcırdattıklarını buna tanık olan yakınlarından öğrenirler.
Eğer dişlerinizi gıcırdattığınızdan şüphe ediyorsanız diş doktoruna muayene olmalısınız. Çenenizi ve dişlerinizi bruksizm belirtilerine karşı inceleyebilir. Çene hassasiyeti ve dişlerinizdeki anormallikleri saptama edebilir.

Diş gıcırdatma neden zararlıdır?

Bazı durumlarda kronik diş gıcırdatma, dişlerin kırılmasına, sallanmasına ya da dökülmesine neden olabilir. Kronik gıcırdatma dişlerin köklerine dek hasar verebilir. Bu vakalar olduğunda köprü, kaplama, kök kanal, yerleştirme, kısmi protez ve hatta tam yerine geçen kimse tedavilerine ihtiyaç duyulabilir.
Şiddetli diş gıcırdatma sadece diş kaybıyla sonuçlanmaz; aynı zamanda çenenizi etkileyebilir, saç dökülmesiyle sonuçlanabilir, TMD/TMJ gibi diş eklemi bozuklarına neden olabilir. Hatta kötüleşmesine yol açabilir ve yüzünüzün görünümünün değişmesine niçin olabilir.

Diş gıcırdatmayı bırakmak için ne yapabiliriz?

Diş gıcırdatma tedavisinde, başlangıçta oklüzal splintler kullanılır. Bunun için önce hastanın ağzından ölçüler alınır. Bunlar boksörlerin kullandığı çene apareylerine benzer. Splintler bireyden bireye değişir. Her bireyin kendine uygun olarak yapılır.

İkincisi, artrosentez uygulamasıdır. Kişinin oklüzal splint ile sorunun çözülemediği ve eklemde aşırı harabiyetin olduğu durumlarda artrozsentez uygulanır. Ama bunun için öncelikle durumun tanı edilmesi gerekir.

Eğer dişlerinizi gıcırdatmanıza niçin olan etmen stres ise, stresi azaltmak için bir uzmana yönlendirilebilirsiniz. Gerginlik rehberliğinin dışında alıştırma programına açılmak, bir fizik tedavi uzmanına görünmek ya da adale yatıştırıcı kullanmak da üstünlük sağlayacaktır.

Diş gıcırdatmayı durdurmak için keza:

Kola, çikolata ve kahve gibi kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzaktan durmalısınız.

Alkolden uzakta durmalısınız. Çünkü diş gıcırdatma alkol tüketiminden sonra yoğunlaştırma eğilimi gösterir.

Yiyecek dışarıda sakız, kalem vs. gibi hiçbir şeyi ağzınızda çiğnememeye özen göstermelisiniz. Sakız çiğnemek çene kaslarınızın daha artı çalışmasına niçin olduğu için dişlerinizi gıcırdatma ihtimalini artırır.
Kendinizi dişlerinizi sıkmayacağınız ya da gıcırdatmayacağınız konusunda öneri edin. Eğer gün içinde sıktığınızı veya gıcırdattığınızı ayrım ederseniz dilinizi dişlerinizin arasına sokun. Bu kullanım çene kaslarınızın rahatlamasını sağlar.

Dişçi Dr. Ayhan Sarı