• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Dışarıda oynamak miyopluğa iyi geliyor

Dışarıda oynamak miyopluğa iyi geliyor
  • 1 Star
Miyopluk dünyada oldukça yaygın bir göz kusuru. Araştırmacılar çocukların her gün 40 dakika açık havada oynamasının dünya genelinde miyopluğun artmasını engelleyebileceğine sinyâl ediyor.

Deneme sonuçları

Bunun ardındaki çocukların gözleri muayene edildi. Okula kayıt olurken çocukların yüzde 2’sinden daha azının miyopluğu vardı.

Zaman içinde oyun oynayan ilk gruptaki 853 çocuktan 259’unda (yüzde 30), oyun oynamayan ikinci gruptaki 726 çocuktan 287’sinde (yüzde 40) miyop görüldü.

Araştırmacılar, aradaki farkın koskocoman olmasına karşın aile faktörlerinin de dikkate alındığında çok manâlı olduğunu söylüyor.

35102_4.jpg

Miyopluk dünyada yaygın

Avrupa ve Amerika kıtasında miyopluk oranı yüzde 30-40 aralarında değişiyor. Uzmanlar, Türkiye’de bu konuda bir istatistik olmamasına rağmen, miyopluk oranının yüzde 25’ten az olmadığının varsayım edildiğini söylüyor.

Uzmanlar, miyopluğun çok yaygın olmasına karşın sebebinin az önce bilinmediğini söylüyor. Miyoplukta, göz olağan şekilde odaklanamıyor ve uzaktaki nesneler flu görünüyor

35102_1.jpg

Çevresel faktörler

Miyopluk kalıtsal bir rahatsızlık olmasına rağmen bilgisayar başında fazla süre devretmek ve çok kitap okumak gibi çevresel faktörlerle de ilişkilendiriliyor.

Araştırmacılar, bu kapsamda insanların erken yaşlarındaki çevresel faktörlerin değiştirilmesiyle miyopluğun önüne geçilip geçilemeyeceği sorusuna yanıt aradı.

35102_2.jpg

Her gün 40 dakika oyun

Dr. Mingguang He başkanlığındaki takım, 3 sene süren araştırmayı 12 ilkokulda yaptı. Altı ilkokulda müfredata her gün 40 dakika dışarıya gerekli oyun konuldu. Diğer altı okulda olağan program uygulandı.

Keza çocuklar ve ebeveynlerinden hafta sonundaki oyun zamanlarının kaydını tutmaları istendi. Bunu iki grup da yaptı.

35102_3.jpg