• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Dişlere en çok zarar veren 10 şey!

Dişlere en çok zarar veren 10 şey!
  • 1 Star

Dinç dişlere sahip edinmek için günde 2 kez dişlerimizi fırçalamamız, diş ipi kullanmamız ve düzenli aralıklarla diş doktoru kontrolüne gitmemiz gerektiğini  gösteren Bağcılar Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Oğuz Kara, “ Ama bunun yanında hangi gıdaların dişlerimize ne kadar zarar verdiğini de bilmemiz gerekir. Bilhassa dişler için en zararlı ve uzaktan durulması gereken şey gıda ve içeceklerin içerisindeki asittir. Asit, gıdaların içinde sırık bulunabileceği gibi aldığımız besinlerdeki karbonhidratların ağızdaki bakteriler tarafından aside dönüşmesiyle de oluşur. Dişlere en fazla zarar veren karbonhidrat ve asit içeren  gıda ve  içeceklerden muhtemel olduğu değin uzak durulması gerekmektedir” dedi.

Bağcılar Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Oğuz Kara, dinç bir gülümseye sahip elde etmek için uzakta durulması gereken 10 zararlı yiyeceği ve içeceği açıkladı…

Sigara: Diş ve diş etlerine zarar verir,  ağız kokusuna neden olur.

Içki: Tükürük ağızımızdaki plağın ve asidin etkisini azaltacak birincil savunmamızdır. Bu yüzden ağız kuruluğuna sebep olacak her şey diş için zararlıdır. Içki de ağız kuruluğuna sebep olacağı için kullanılmaması gereken bir içecektir.

Meyve Suları : ph ‘ı 7 den düşük olan gıdalar dişlere hasar verir. PH ‘I 2,5 olduğu için meyve suları da dişlere zararlıdır.

Limon : ph ‘ı 2 olduğu için dişler için zararlıdır.

Kola : En zararlı içeceklerden biridir. Çünkü keza fosforik asit ayrıca şeker ayrıca de sitrik asit içerir.

Enerji içeceği : Sitrik asit ve şeker içerdiklerinden nedeniyle dişler için zararlıdırlar.

Yapış Yapış gıdalar (lokum, jeli bon vb.) : Tatlı şekerlemelerden daha zararlıdır. Çünkü daha fazla şeker verirler ve bununla birlikte sitrik asit içerirler.

Kuru Meyve: Kuru meyveler karbonhidrat ihtiva eder. Aynı zamanda kuru meyveler yapışkanlığı sebebiyle ağız içinde daha uzun zaman kalır. Sürekli kuru meyve yiyip dişlerinizi fırçalamamanız dişlerinizin çürümesine sebep olur.

Buz : Buz sert olduğundan çiğnenmesi sakıncalıdır.  Eğer eski büyük dolgularınız varsa buz yediğiniz zaman fazla kolay bir şekilde dişleriniz kırılabilir. Soğuk bununla birlikte dişlerinizin kamaşmasına sebep  da olabilir.

Beyaz Ekmek : Tükürükte yer alan amiloz enzimi karbonhidratları şekere çeviren enzimdir. Fakat şekeri zararlı kılan şey ağızdaki bakterilerin şekeri yemesi ve asit ortaya çıkarmasıdır. Eğer ağızda hiç plak yoksa şekeri aside çevirecek ve diş çürüğü oluşturacak bir şey de yoktur.