• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Dişleri çürüten hatalar!

Dişleri çürüten hatalar!
  • 1 Star
Sağlığı tehdit eden çürük bir dişin tedavi masrafları ekonomik bir külfet. diş doktoru Mehmet Derici dişlerin çürümemesi önleyici tedbirler öneriyor.

Meyve ve sebzelerin içerdiği vitaminler dişetleri için fazla önemlidir. Keza elma gibi sert meyve ve sebzelerin ısırılarak tüketilmesi, ön dişlerde mekanik temizliği sağlar.

34342_7.jpg

Sigara içmek ağız kuruluğundan ağız kokusuna, dişlerin sararmasına hatta ağız kanserine kadar birçok hastalığa sebep olabilir.

34342_1.jpg

Sadece diş fırçalamak ağız temizliğinde tek başına yeterli değildir. Diş fırçasının ulaşamadığı diş araları diş ipi kullanılarak temizlenebilir.

34342_2.jpg

Dişler her yaşta, günde asgari iki kez fırçalanmalıdır. Diş fırçası üç aylık periyotlarla yenilenmeli, dişler fırçalanırken fırça kuru olmalıdır.

34342_3.jpg

Tatlıların yemek öğünleri içerisinde tüketilmesi diş sağlığı için önemlidir.

34342_4.jpg

Yemek yedikten sonra diş için yapılacak en iyi şey su ya da süt içmektir. Yemek Yemek sonrası içilen bir kadeh su, yemek yemek parçalarını ağızdan uzaklaştırır ve ağızdaki asidik ortamı nötrler. Hem süt içmek dişte kalsiyum oluşumunu artırır.

34342_5.jpg

Sakız, yapışkanlı tatlılar ve kuruyemiş yenildiği takdirde dişlerden arındırma işlemi titizlikle yapılmalıdır. Sakız çiğnemek gibi bir alışkanlığınız varsa tatsız sakızları tercih edin. Çünkü tükürük akışını hızlandırıp, ağzın temizlenmesine tezgâhtar olur.

34342_6.jpg