• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Diyabet hastalarına sağlıklı tatil önerileri

Diyabet hastalarına sağlıklı tatil önerileri
  • 1 Star

Havaların günden güne ısındığı ve güneşin etkisini daha da artırdığı yaz mevsimi, şeker hastalığı hastaları için böylece fazla afiyet sorununu beraberinde getiriyor.

Jurnal yaşamda bol akışkan tüketimi ve düzenli egzersize tartı vermenin yanı sıra tatilde de sağlıklı kalmak için bir takım noktalara uyarı edilmesi gerekiyor.

Memorial Hizmet Hastanesi Endokrinoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Arif Ender Yılmaz, yaz tatilinde diyabet hastalarının uyarı etmeleri gereken kurallar hakkında veri verdi.

Suyu da ilaç gibi düşünün

Şeker Hastalığı hastalığı, bütün vücudu etkileyen ve kuvvetsiz düşürebilen bir rahatsızlıktır. bu nedenle adi çevre koşullarının değişikliklerine karşısında dirençleri azalmaktadır.

Çevre koşullarının değişiminden daha artı etkilenmekte ve afiyet durumlarından daha artı zarar görmektedir.  Bu sebeple bir takım kronik hastalığı bulunan bireyler gibi şeker hastalığı hastalarının da çok itinalı olması gerekmektedir.

Özelikle sıcak yaz aylarında aşırı sıcak ve aşırı sıcak nedeniyle hastalar akışkan kaybı oluşumuna daha eğilimlidir. bu nedenle bu dönemde akışkan alımı mutlaka artırılmalı ve ilaç gibi düşünülerek jurnal olarak belli saatlerde su veya değişken içecekler tüketilmelidir.

Deri yanıklarına çok uyarı edilmeli

Sıcağın etkisi ile de ani ve çabuk bir su kaybı olabilmektedir. Sıvılar genellikle su olabildiği gibi mineral içeriği zengin maden suyu biçiminde de olabilmektedir.

Bilhassa idrar söktürücü kullanan hastaların mineral kaybına daha yatkın olmaları sebebiyle mineral içeriği fazla olan maden suyunu seçim etmeleri önerilmektedir. Direkt gelen güneş ışını etkisi ile ciltte yanık oluşturabilmekte ve süreye bağlı olarak bu yanıklar açık yaraya dönüşebilmektedir.

Diyabetli hastalar aracısız olarak güneş altında kalmamalıdır. Bilhassa bronzlaşmak için yapılan güneşlenme esnasında mutlaka koruyucu faktörü yüksek olan güneş kremlerinin kullanılması gerekmektedir.

Kumsalda ve taşlık alanda çıplak ayakla dolaşmayın

Bilhassa diyabetlilerde bere iyileşme hızı düşük olduğu düşünülürse, bu hastaların yaralanmamaya itina göstermesi gerekmektedir.

Bunun, için yalın ayak dolaşılmaması,  denize girerken bile sandaletlerin çıkartılmaması, yanık oluşturacak kadar uzun süre güneş aşağıda yatılmaması gerekmektedir.

Keza bazı diyabetli hastalarda duysal sinirlerin bozulması nedeniyle sıcak hissi azaldığı için kumlara elbette çıplak but ile basılmaması gerekmektedir.

Günde en az yarım saat alıştırma vücudu sağlıklı miktar

Tüm bunların yanında diyabet ve tatil özel bir ikilidir. Çünkü diyabet belirlenmiş bir disiplin çerçevesinde perhiz ayarlanması gereken bir koşul iken tatil kavramı diyetin unutulduğu veya mola verildiği bu vakit olarak bakılmaktadır. Asla bir öğünden artı yemek tüketilmemesi gerekmektedir. Kendinizi ödüllendirmek için alacağınız fazla kalori sonradan size sadece şeker yüksekliği olarak geri dönmektedir.

aynı zamanda kısa vakit içinde alınacak aşırı kalori kan şekerinin güvenli olmayan sınırlara çıkmasına ve şuur kaybına niçin olabilmektedir. Tatil esnasında yapılan diğer bir kusur ise alışılagelmiş diyabetli hastaların yapması gereken uyumlu egzersizlerin dikkatsizlik edilmesidir. bu nedenle egzersizlere ara vermeden günlük en düşük yarım saat olacak şekilde devam edilmesi gerekmektedir.

Bu egzersizleri güneş altında yapmaktan kaçınılması gerekmektedir. Tatilde kan şeker yüksekliğinin kontrol edilmesi daha önemlidir. Çünkü alışılagelmiş rutin hayatın ve diyetin dışına çıkılmış olunmaktadır.