• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Diyabette kış mevsimine özel alınması gereken önlemler!

Diyabette kış mevsimine özel alınması gereken önlemler!
  • 1 Star
Havaların soğuması ile birlikte kapalı ortamlarda daha fazla süre geçiriyor, enerji veren besinlere yöneliyoruz. Bu koşul şeker hastalarının kış aylarına özel bir takım önlemler almalarını gerektiriyor.

Sık el yıkama

Kış aylarında viral enfeksiyonların en sık yayılma yollarından biri elle bağlantı. bu nedenle elleri sık sık yıkayıp temizlemek önemli. Diyabet hastalarının enfeksiyonlara fazla daha açık olmaları nedeniyle sık el yıkamaları, muhtemel olduğunca kalabalık ortamlardan uzakta durmaları ve kapalı ortamları sık sık havalandırmaları gerekir.

35569_9.jpg

Şerbetli ve yağlı besinlerden uzakta durun!

Soğuk kış ayalarında sofralarda enerji veren yağlı yiyecekler ve tatlıların tüketimi artıyor. Kapalı, soğuk ve yağmurlu havalar konut açık havada vakit geçirme süresini azaltıyor. Kış aylarında günlerin daha kısa olması da hareketsizlik açısından manâlı bir dezavantaj. Tüm bunlara televizyon başında geçirilen sürenin artması ve atıştırmaların sıklaşması da eklendiğinde, kan şekerlerinde yükselme riski olur. Bu yüzden diyabette yağlı ve şerbetli besinlere yaklaşmamak gerekiyor.

35569_1.jpg

Tempolu yürüyüş

Diyabetle mücadelede ahenkli ve tempolu yürüyüşün önemi büyük. Her gün mutlaka en düşük yarım saat yürümek gerekir. Kış aylarında ‘hasta oluruz’ endişesi ile kaçınılan yürüyüş ise ‘tedbir alındığında’ sanıldığının aksine faydalı. Fakat yemeğin derhal peşinde yok, minimum bir saat sonra yürüyüş yapılmalı. Aksi halde avantaj yerine yürek krizi ve mide krampları gibi birçok zarara yol açabilir. Soğuk hava yürek krizini tetikleyebildiğinden kalp ve astım hastalarının doktordan tasdik almaları gerekir.

35569_2.jpg

D vitamini ve çinko takviyesi

Diyabetik hastalarda, bağışıklık sistemiyle yakın ilgisi olduğu bilinen D vitamini seviyeleri dinç bireylere göre daha düşük olmaya meyilli. Kışın güneşten daha az faydalanıldığından ve D vitaminini yiyeceklerden çok pozitif alma şansı bulunmadığından şeker hastalığı hastalarına kış aylarında hekim önerisi ile D vitamini takviyesi yapılması bilhassa menopoz döneminde epeyce manâlı. Basit üstteki solunum yolu enfeksiyonlarında, semptomların başlaması ile birlikte birincil günden başlanan çinko takviyesi, enfeksiyon süresinin kısaltılabilmesi açısından yardımcı olabilir.

35569_3.jpg

Günde 2 litre akıcı tüketimi

Yaz aylarıyla özdeşleştirilen su tüketme ihtiyacı, bir arz daha azalmakla beraber kış aylarında da önemini korur. Bilhassa yaşla beraber değişken alma isteği azaldığından ileri yaş diyabetik hastaların, özellikle enfeksiyon dönemlerinde yeterli değişken tüketimini ihmal etmemeleri gerekir.

35569_4.jpg

Grip ve zatürre aşısı

Bağışıklık sisteminde zaafiyet bulunan diyabet hastalarında grip ve zatürre bayağı kişilere kadar çok daha ağır ve komplikasyonlu seyredebilir. Hatta ölümcül sonuçları olabilir. Bağışıklık sisteminin direncini arttırmak için grip ve zatürre aşılarının risk grubundaki kişiler sınıfında bulunan şeker hastalığı hastalarına mutlaka yapılması gerekir. Keza doğal yollarla geçirilmediyse ve daha önce aşı yaptırılmadıysa karaciğer iltihabı aşısı yaptırılabilir.

35569_5.jpg

Ara öğünler atlanılmamalı

Kışın kısalan günler sebebiyle ara öğünler dikkatsizlik edilip atlanabilir. Oysa şeker hastalığı hastalarının beslenmelerine fazla uyarı etmeleri, ara öğünleri hiçbir şekilde atlamamaları gerekir. Şeker Hastalığı hastaları midelerini abes bırakmamalı, uzun süreli açlıklardan elbette kaçınmalı. Ara öğünlerde meyve ve kepekli galetanın yanı sıra, badem-ceviz-fındık gibi kuruyemişler ile yağsız olmak kaydıyla üç dört kaşık yoğurt ya da bir bardak süt de içilebilir.

35569_6.jpg

Meyveleri posasıyla tüketin!

Sağlıklı ve dengeli gıda diyabet hastalarının olmazsa olmaz kuralı. Günde ortalama 6-8 porsiyon sebze, meyve ve salata tüketimi manâlı. Basit şeker olması (fruktoz) nedeni ile meyveyi tek seferde bir porsiyondan fazla tüketmemeli. Gün içinde bölünmüş olarak 3-4 porsiyon alınabilir. Üstüne tarçın serpiştirilmiş elma, ayva ve kızılcık gibi meyveler ölçüyü kaçırmadıkça yararlı. Şekerin kana geçişini dengelemesi ve günlük lif ihtiyacımızı karşılayabilmesi açısından meyve suyu yerine meyveleri posasıyla tüketmeli.

35569_7.jpg

Daha sık denetim

Diyabetik hastanın düzenli olarak kendi şekerini ölçmesi ve gereğinde hekimine durumu bildirmesi son derece önemli. Kış aylarında büyüyen riskler nedeniyle, bu konuda çok daha alıngan davranılmalı.

35569_8.jpg