• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Doğum çantasında olması gerekenler

Doğum çantasında olması gerekenler
  • 1 Star

Doğum için hastane çantası hazırlamak hep son ana kadar ertelenir. Ancak uzmanlar son üç aya girildiğinde erken doğumlara karşı tedbir amaçlı ve doğum yaklaştıkça hareketleri ağırlaşacak anne adaylarını yorabilecek bu keyifli hazırlığın önceden yapmaları tavsiyesinde bulunuyorlar. Peki hem annenin hem de bebeğin ihtiyaçlarını içeren doğum çantasında neler olmalı?

Hastane çantası ne zaman hazırlanmalı

Anne adayları son haftalarında yorgun olabiliyor, aynı zamanda hareketleri de ağırlaşıyor. Bu nedenle hastane çantaları 34. hafta itibari ile artık hazırlamış olmalı. Böylelikle erken doğumlara karşı da önlem alınmış oluyor.

Hastane çantasına neler konmalı

Öncelikle doğum yapılacak hastanenin doğum katı ve yenidoğan servisi ile görüşülmeli ve bebek ve anne için neler temin ettikleri sorulmalı. Birçok hastane bebek bezi, hasta bezi, göğüs ucu kremi, göğüs pedi, ıslak pamuk mendil, diş fırçası, diş macunu, hatta bebek için kıyafet bile sağlayabiliyor.

– Eğer bebek için elbise alınacaksa 3 adet olmalı. Özellikle şapka eldiven ve çorap unutulmaması gereken minik ama önemli detaylar arasında yer alıyor. Özellikle ziyaretçilerin bebekleri kucaklarına aldıkları düşünülürse hem mikrop kapmaması hem de ağzından sızdırma olma ihtimaline karşı, ağız bezi ve omuz bezlerinden mutlaka hastane çantasına konulmalı.

– Bir diğer ürün ise çoğu annenin unuttuğu ama hastane için de özellikle rahatlık sağlayacak olan yan yatış yastığı. Hemşireler anneleri genelde yan yatırmayı tercih ediyor ve rahat etmeleri için de sırtlarını bir battaniye ile destekliyorlar. Bunun yerine yan yatış yastığı kullanmak anneler için daha sağlıklı oluyor ve elbette daha şık gözüküyor.

– Göğüs Kalkanı, Göğüs ucu, Biberon ve Emziğin mutlaka hastane çantasına konulması gerekmiyor, ihtiyaç halinde en yakın eczaneden kolayca bulunabilecek malzemeler. Anne için emzirmeye uygun gecelik yada pajama takımından 3 adet temin edilmesi ise olmaz ise olmazlardan.

Hastane çantası ihtiyaç listesi

Çorap, emzirme Sütyeni, sabahlık yada şal, lohusa çamaşırı, terlik, göğüs pedi, hasta pedi, diş macunu, diş fırçası, tarak, makyaj malzemesi, ıslak mendil, bebek bezi, hatane çıkış seti, battaniye, eldiven, çorap, şapka, zıbın, tulum, alt üst takım, yan yatış yastığı, ağız bezi, omuz bezi, pişik kremi, şarj kabloları, telefon, fotoğraf makinası, emzirme önlüğü, göğüs ucu çıkarıcı

– Ayrıca süpriz durumlara karşı ikinci bir ufak hastane çantası daha hazırlamak içinizi rahat ettirecektir.