• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Dünya Sağlık Örgütü’nden sağlık tavsiyelerini değiştirecek uyarı!

Dünya Sağlık Örgütü’nden sağlık tavsiyelerini değiştirecek uyarı!
  • 1 Star
İngiliz Daily Mail’in, ‘Dünya Sağlık Durumu Örgütü (WHO) pazartesi günü salam, sucuk, sosis gibi tamamlanmış et ürünlerini sigara dek kanserojen duyuru edecek’ haberi bütün dünyada şok etkisi yarattı.

İngiliz Sağlık Durumu Bakanlığı daha araştırma yayınlanmadan internet sitesinde “Bu tür etleri çok artı bitiren insanların, daha eksik tüketenlere tarafından bağırsak kanserine yakalanma riski daha yüksek” uyarısını koydu. Kırmızı etin rengini veren ve tıp literatürüne ‘ayrıca’ adı verilen bileşiğin, bağırsağın astarına hasar vererek kansere yol açtığı sanılıyor. Daha önce bitmiş et ürünlerinin şüphesiz tüketilmemesi uyarısında bulunan Dünya Kanser Araştırmaları Fonu da (WCRF) kırmızı et tüketiminin birey başına haftada 500 gramı aşmaması gerektiğini nasihat etti.

Dünya genelinde protein yönünden varlıklı olan kırmızı et yüz milyonlarca insanın diyetinin en manâlı parçalarından biri. Her sene insanlık 310 milyon ton et tüketiyor. Açıklamanın et ve hazırlanmış gıda sektöründe şok dalgası yapabileceği belirtiliyor.

35504_3.jpg

‘Fazlası kanser yapabilir’ denilecek olan işlenmemiş kırmızı et ise bir daha alçak kategoride yer alacak. Onda günlük limit ise 70 gram. Dünya Afiyet Örgütü’nün bu kararı açıklamasının arkasından tüm dünyada ülkelerin sağlık bakanlıkları da karar doğrultusunda vatandaşlarına bu ürünleri tüketmemeleri çağrısı yapacak.

35504_1.jpg

İngiltere Sağlık Durumu Bakanlığı dinç hayat tavsiyelerini bu rapor doğrultusunda yenileceğini şimdiden açıkladı. Dünya Sağlık Durumu Örgütü’nün Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın Pazartesi günü Türkiye saati ile 13:00’te açıklayacağı karar, dünyaca meşhur sıhhat dergisi Lancet’de de eşzamanlı olarak yayınlanacak. Oxford Üniversitesi de önümüzdeki ay kırmızı ve/ya da tamamlanmış et tüketmekle bağırsak kanseri arasında olasılıkla bağlantı olduğuna dair bir araştırmayı yayınlayacak. 500 bin birey üzerinde yapılan araştırmada haftada 4 kere bu ürünleri tüketmenin bağırsak kanseri riskini yüzde 42 artırdığı belirtilecek.

35504_2.jpg