• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Erkeklerin göğsü büyür mü?

Erkeklerin göğsü büyür mü?
  • 1 Star

Ekek göğüslerinin büyüyüp, belirginleşmesi olan “Jinekomasti” yağlanma ve hormonal nedenlerle oluşuyor.  Acıbadem Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Tolga Maharet,  bunun göğüs kaslarının gelişmesi olarak tanımlanamayacağını belirtiyor.

Dr. Tolga Beceri, erkekte meme büyümesinin çoğu süre hormonal dengesizliklere alt olarak ortaya çıktığını ve ergenlik döneminde ortaya çıkan jinekomastinin genelde kendi kendine düzeldiğini söyledi. “Buluğ Çağı dönemi ardından devam eden jinekomasti hastaları çare edilmelidir.”diyen Dr. Tolga Beceri, tedavi hakkında şunları söyledi:

“Kendi kendine düzelmeyen jinekomasti olgularında uygulanan çare şekli ameliyattır. Meme bezlerinin büyümesi sonucu oluşan jinekomastide meme bezlerinin büyümüş olan kısımları çıkarılır, fazlalıkları alınır. Göğsü oldukça büyük olan kişilerde yağlar alındıktan sonra deride kalan bolluğu almak için hem ciltte gerdirme işleminin de uygulanması gerekir.”