• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gazlı diyet içeceklerin vücuda 7 etkisi!

Gazlı diyet içeceklerin vücuda 7 etkisi!
  • 1 Star
Gazlı perhiz içeceklerin sağlığınıza olan olumsuz etkileri fantastik boyutlara ulaşıyor. İşte gazlı perhiz içeceklerin vücudunuza zararlı 7 etkisi…

Perhiz olsun veya olmasın gazlı içeceğinizin kabı bile sağlığınıza hasar vermeye yetiyor. Bazı perhiz ya da adi gazlı içeceklerin kapları bisfenol A adlı, endokrin hormonu salgılanması ve işlevine zarar veren bir kimyasalla astarlı olabiliyor.

Bisfenol A maddesi yürek rahatsızlıklarından, obeziteye ve üreme problemlerine değin birçok afiyet sorununa niçin olur.

31634.jpg

Sizce gün içerisinde tükettiğiniz en kalorili şey nedir? Kahvaltıda kepekli ekmeği kenara atıp yediğiniz beyaz ekmek mi yahut ekstra peynirli koca bir hamburger mi? tahminde bulunmak düşündüğünüz değin zor değil, üstünde sıfır kalori yazan gazlı içecekler haberdar olmadan tükettiğiniz kalori bombalarının ta kendisi.

En sevdiğiniz yemeğin yanında bir kutu perhiz gazlı meşrubat açmadan önce yalnızca alacağınız kalorileri yok, bu sağlıksız içeceğin böbrek hastalıkları ve bel çevresinin kalınlaşması gibi tabi etkilerini de düşünün.

İşte gazlı diyet içeceklerin afiyet üzerindeki fena etkileri…

45839.jpg

Gazlı diyet içeceğiniz böbreklerinizin sağlığını bozabilir.

Harvard Tıp Fakültesi’nde 3,000 Bayan üstünde yapılan ve 11 sene süren bir araştırmaya göre, gazlı perhiz meşrubat tüketimi böbrek yetmezliği riskini 2 katına çıkarıyor.

Günde 2 bardak gazlı içecek ve fazlası tüketildiğinde bu tehlikeli bölgeye adım atmış oluyorsunuz. Diğer Taraftan, böbrek yetmezliğine sebep olan gazlı içecekler adi şekerli olanlar değil, suni şekerden üretilen “perhiz” ya da “sıfır şeker” etiketli olanlar.

45840.jpg

2008 yılında yapılan bir araştırmaya tarafından gazlı perhiz içecek tüketimi metabolik sendroma sebep oluyor ve metabolizmanızı daha aşağı üst ediyor.

Düzgün işlemeyen bir metabolizma belinizin kalınlaşmasına, kolesterolün yükselmesine ve yürek rahatsızlıklarına yol açar.

50911.jpg

Perhiz gazlı içecekler obezite riskini arttırır. Teksas Sağlık Durumu Bilimleri Merkezi’nde yapılan bir araştırmada insanların tükettiği her gazlı diyet içeceğin, kişinin aşırı kilolu olma riskini arttırdığını ortaya koyuyor.

Suni tatlandırıcılar, vücudun aldığı kalorileri yiyeceklerin ne dek tatlı olduğuna tabi olarak düzenleme kabiliyetini köreltir.

Bu da perhiz gazlı meşrubat içen şahısların daha artı yiyecek tüketmesine neden oluyor, çünkü cisim suni tatlandırıcı kadar kandırılarak daha artı istek hissediyor.

45637.jpg

Diyet gazlı içeceklerle hazırlanan alkollü kokteyller daha çabuk ayyaş ediyor. Avustralya’da Royal Adelaide Hastanesi’nde yapılan bir araştırmaya kadar şekersiz içki karışımları alkollü içeceklerin kan dolaşımına, şekerli içeceklere göre daha süratli girmesine niçin oluyor.

41748.jpg

Diyet gazlı içecekler diğer gazlı içeceklerin içermediği bir şeyi, küf önleyici içeriyor. Bu küf önleyici maddeler yaklaşık olarak bütün diyet gazlı içeceklerde bulunuyor ve sodyum benzoat ya da potasyum benzoat şeklinde adlandırılıyor.

Bu kimyasal maddeler, DNA mitakondriyasında ciddi hasarlara niçin olabiliyor, hatta mitakondriyi pasifleştirebilecek kadar ileri seviyeye çıkabiliyor.

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Profesörü Peter Piper, bu maddelerin bununla beraber astım, ürtiker(kurdeşen) ve öteki alerjik durumlara sebep olduğunu belirtti. 1999 yılında ortaya meydana çıkan bu bilgiler üstünde o tarihlerden beri büyük incelemeler yapıldı ve çoğu işyeri diyet gazlı içeceklerde DNA yapısına zarar veren bu maddeleri durumunu iyileştirmek için girişimlerde bulundu.

Ama geliştirilmiş formüller bile gözler, deri ve kaygan gözenekli olan çeperinde hassasiyete yol açıyor .

48002.jpg

3.2 pH derecesiyle diyet gazı içecekler oldukça asidik bir yapıya sahip. İçeceklerde yer alan asit diş minesinin çözünmesine neden oluyor . Günde 3 kutu veya daha pozitif diyet gazlı meşrubat bitiren yetişkinlerin ağız sağlığı epeyce fena.

Gazlı perhiz meşrubat düşkünlerinin daha pozitif sayıda beceriksiz kadınsı, dolgusu ve çürüğü olduğu Michigan Üniversitesi kadar doğrulanıyor.

49817.jpg