• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Grip insanı ölüme kadar götürebilir

Grip insanı ölüme kadar götürebilir
  • 1 Star

Sonbahar çağırmak daha kısa günler ve daha serin havalar seslenmek. Şehirlere dönüş, okulların açılması ve toplu yaşamın artmasıyla birlikte sonbahar aynı zamanda Grip (influenza) mevsiminin başlaması anlamına geliyor.

Gribin son derece bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olduğunu söyleyen Liv Hospital Ankara İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Cem Sungur, burunda, boğazda ve akciğerlerde enfeksiyona, hastanede tedaviyi gerektiren sorunlara ve hatta ölüme niçin olabildiğine dikkat çekiyor ve uyarıyor:

“Güz gelmeden siz ve aileniz influenza aşısı olarak sağlığınızı koruyabilir, işlerini veya okulunuzu aksatmaktan kurtulabilirsiniz.”

Ölüme kadar götürebilir

Grip son derece bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Burunda, boğazda ve akciğerlerde enfeksiyona, hastanede tedaviyi gerektiren sorunlara ve hatta ölüme neden olabilir.

Bronşit ve pnömoni gribin neden olduğu önemli komplikasyon örnekleridir. Grip aynı zamanda şeker hastalığı, kronik akciğer hastalıkları, kalp hastalıkları gibi afiyet sorunlarının ağırlaşmasına da niçin olur.

Sağlıklı genç halk müziği bile grip enfeksiyonu geçirip çok önemli komplikasyonlar yaşayabilir. Enfeksiyon atlatılsa bile kişinin yakınlarına bulaşabilir. Gripten korumanın en manâlı yöntemi ise aşı olmaktır.

Herkesin Grip aşısına gereksinimi var

Grip virüsleri durmadan değiştikleri için her sezonda yaygınlaşırlar ve enfeksiyona neden olur.

Grip aşıları çalışmalar sonucunda belirlenen ve o yıl salgın yapması beklenen grip virüslerine aleyhinde geliştirilir.

Bir kaç istisna dışarıya 6 aylıktan itibaren herkesin aşı olması önerilir. öte yandan bazı hassas bünyeler için grip aşısı elde etmek daha da ağırlık taşır.

Grip enfeksiyonu sırasında ciddi komplikasyonlar gelişme olasılığı yüksek olan bireyler:

– Astım, şeker hastalığı, akciğer hastalığı, kalp hastalığı gibi sorunları olanlar

– Hamile kadınlar

– 5 yaşından minik (bilhassa 2 yaşından ufak) ve 65 yaşından büyük olan kişiler

– Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar şahısların doktorlarına danışarak grip aşısı olması korunmak açısından büyük tartma taşır.

Grip Aşısı tehlikesiz mi?

Grip aşıları genel olarak tehlikesiz aşılardır. Üretim şekline emrindeki olarak, yumurta alerjisi olan ve bazı nörolojik hastalıkları olan bireylere aşı uygulanamayabilir.

Aşıyla ilgili en hatalı kanı grip aşısının grip yaptığı yolundaki inanıştır. İnfluenza aşıları insanları grip yapmaz.

Hafif ateşe ve vücutta kırıklığa neden olabilir, lakin grip enfeksiyonuna neden olmaz.