• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hangi yiyecek nerenizi güzelleştirir?

Hangi yiyecek nerenizi güzelleştirir?
  • 1 Star
Memorial Wellness Kozmetik Cildiye Uzmanı Dr. Makbule Dündar, deri sağlığını gözetmek için tüketilmesi gereken gıdalar hakkında data verdi.

Bitter çikolata pürüzsüz bir dış görünüş sağlar

Bitter çikolatanın içeriğinde flavonoidler ve antioksidan maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler cilt dostu ve güneş hasarına aleyhinde koruyucu özelliktedir.

Bitter çikolatanın içindeki kakao, atardamarları genişleterek cilde giden kan miktarını artırmakta ve cildin daha dinç görünmesini sağlamaktadır. Bitter çikolata konusunda tüketim miktarı ve içindeki kakao oranının yüzde 70 olmasına uyarı edilmelidir.

34303_6.jpg

Cildin A, E ve C vitamini ihtiyacının karşılanması manâlı

A vitamini; dokuların, cildin dinç olmasını karşılayan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir özelliğe sahiptir. Havuç, varlıklı bir A vitamini kaynağıdır. Özellikle yeşil yapraklı sebzelerde olan E vitamininin; yaraların ivedi iyileşmesi, yaşlanmanın cilt üzerindeki belirtilerinin engellenmesi, cildin daha aydınlık olması ve kırışıklıkların hafiflemesine önemli katkısı vardır.

C vitamini tahvil dokusunu destekleyici özelliği ile cildin daha aydınlık bir görünüme kavuşmasına asistan olur. Bunun yanı sıra saç ve tırnak sağlığı üstünde de epeyce etkilidir. Kaslı bir C vitamin deposu olan limon, deri sağlığı ve parlaklığı için tüketilmesi gereken bir besindir.

34303_1.jpg

Brokoli, enginar ve kerevizin gücünü gözlerinizle görebilirsiniz

Cilt sağlığı için lifli besin tüketimi artırılmalıdır. Lifli besinler, vücuttaki toksinlerin atılmasına ve arınmaya muavin olur. Brokoli, enginar ve kereviz bu konudaki en kayda değer yardımcılardır.Brokoli cildi esnek ve genç tutmaktadır. Bunun için haftada birkaç kez pişmiş olarak brokoli tüketilebilir. Kerevizin içindeki K vitamini ise daha sağlıklı bir kan dolaşımına takviye vermektedir.

Brokoli, güneşten zarar görebilen cildin korunması açısından önemli bir kaynaktır. Bir enginar jurnal lif ihtiyacının az daha yüzde 25-30’unu karşılar. Enginar vücuttaki iltihaplanmayı ve kızarıklıkları azaltan bir antioksidandır.

34303_2.jpg

Badem ve ceviz ile saç ve tırnaklar güçleniyor

Çinko, cildin ve kasların erken yaşlanmasını önlemektedir. Hücreli yenilenmesini destekleyerek cildi güzelleştirir, tırnakları güçlendirir ve saç dökülmesini önler.

Vücudun ihtiyacı olan çinko,kavrulmamış ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişlerde, kuru baklagiller ve kırmızı ette bulunmaktadır. Kuruyemişlerin tuzlanmamış, kızartılmamış ve işlem görmemiş olanlarının tercih edilmesi önemlidir.

34303_3.jpg

Sağlıklı görünümün sırrı kefir

Kefirin cilt güzelliğine ve parlaklığına olumlu etkileri bulunmaktadır. Ciltteki yağlanmayı ve kepeklenmeyi önler, saçları kuvvetlendirir. Kefirde bir takım mikroorganizmalar ve mayalar mevcuttur.

Bunlar bağırsakta bazı reaksiyonlara sebep olup sindirimi düzenleyerek cildi fazla daha sağlıklı ülkü getirmektedir. Günde bir bardak kefir tüketimi cildin dinç ve ışıltılı olmasını sağlamaktadır.

34303_4.jpg

Susuz kalan cilt kuruyor ve ivedi yaşlanıyor

Tüm faydalı gıda kaynakları dışarıda cilt için en önemli noktalardan birisi yeterli miktarda su tüketimidir. Susamış kalan vücutta cilt kurur ve kırışıklıklar daha basit ortaya çıkmaya başlar.

Her gün 2,5 litre su harcamak cilt sağlığı için önemlidir. Bunun yanı sıra günde 1 fincan yeşil nehir içilmesi de dinç bir cilt görünümü için önerilmektedir.

34303_5.jpg