• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hassas bağırsak sendromu diyeti!

Hassas bağırsak sendromu diyeti!
  • 1 Star
Her geçen gün yaygınlaşan ‘alıngan bağırsak sendromu’nun sebebi yanlış yaşam alışkanlıkları. Rahatsızlık karın ağrısı, şişlik, gaz sancısı ve dışkılamada sürekli değişim olmasıyla kendini gösteriyor.

Uzun seyirli bir rahatsızlık

Kişinin spor yapması, hobiler edinmesi ve kendi kendine vakit ayırması da hassas bağırsak sendromu belirtilerini ortadan kaldırabilir. Tedavide başarının esas şartı hasta ile hekimin uyumlu olması, hastanın diğer organik bir hastalığı olmadığına kesinkes ikna edilmesidir. Hassas bağırsak sendromunun uzun seyirli, sabır isteyen bir rahatsızlık olduğu mutlaka hastaya anlatılmalıdır.

35844_5.jpg

Mesela ishal etken formda kişinin yaşam tarzı tamamen değişir, evden çıkamaz, sürekli işyerinde devamlılık açısından zorluk yaşar, işine-okuluna gidemez ışık halkası kazanç, sosyal aktiviteleri kısıtlanır.

Sürekli karında tedirginlik, şişlik, fazla gaz, karında guruldamalar hastaya iş ve özel yaşamında büyük güçlük çıkarır. Buna rağmen bu belirtiler çölyak, kanser, safra kesesi, pankreas hastalıkları ve yiyecek duyarlılıklarında da görülebilir. böylece mutlaka hastanın öyküsü dışarıya laboratuvar ve radyolojik tetkiklerle tanının kesinleştirilmesi gerekir.

35844_1.jpg

Stres bağırsakların huzurunu kaçırıyor

Batılı ülkelerde sık görülen, ülkemizde de pek çok kişinin karşı karşıya kaldığı alıngan bağırsak sendromunun nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte yanlış yaşam alışkanlıkları ve gerginlik hastalıkta önemli rol oynar. Uzun süredir izlenen bir hasta bir gün tetkik için geldiğinde yakınmalarının kalmadığını, tamamen düzeldiğini söyledi ve ekledi; ‘üç gün önce çok stresli olan işimi bıraktım!’ Kısaca yüz gülüyorsa, mutluysak bağırsak da mutlu, suratımız asıksa bağırsaklarımız da huzursuz oluyor diyebiliriz. Bu da psikolojik faktörlerin, gerginlik, anksiyete ve depresyonun alıngan bağırsak sendromu belirtilerini ortaya çıkarabildiğini gösterir.

35844_2.jpg

Bu besinlerden kaçının

Hassas bağırsak sendromunun tedavisinde diyet çok manâlı yer miktar. Bol lifli beslenilmesi ve oda sıcaklığında su tüketilmesi gerekirken alkol, kafeinli içecekler ve fazla yağlı gıdalardan uzak durulması fazla manâlı. Toplumumuzda laktoz intoleransı yüzde 40’tır, o nedenle süt ve süt ürünlerinin kesilip çare sonucunun değerlendirilmesi gerekir. Fazla yağlı, süt şekeri içeren içeceklerden kaçınılmalı, alkol tüketilmemeli. Arpa, yulaf, çavdar ve buğday taşıyan besinlerde bulunan gluten duyarlılığı varsa, glutensiz diyete geçilmelidir.

35844_3.jpg

FODMAP diyetini uzmana danışarak uygulayın

Son zamanlarda düşük FODMAP diyeti ile alıngan bağırsak sendromunda başarılı sonuçlar alınabiliyor. Ancak bu diyetin uzmana danışılarak uygulanması gerekir. Diyette; fruktoz (meyveler, bal, yüksek fruktoz taşıyan mısır şurubu), süt şekeri (süt ve süt ürünleri, peynir, yoğurt), fruktan (buğday, soğan, sarımsak), galaktan (mercimek, kuru fasulye, soya fasulyesi), poliol (tatlandırıcılar, kayısı, kiraz, avokado, şeftali, nektarin) kısıtlanır. Bu beslenme maddeleri bağırsaktan su çeker, sindirilemez, bakteriler tarafından fermente edilirler. Gaz, karın şişliği, sızı, spazmlara, dışkılama düzensizliklerine yol açabilirler. bu nedenle düşük FODMAP diyeti alıngan bağırsak sendromu hastalığında yardımcı olabilir.

35844_4.jpg