• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Her 5 kişiden 1’i bunu yapıyor!

Her 5 kişiden 1'i bunu yapıyor!
  • 1 Star

 “En sık görülen uyku bozukluklarından biri olan diş gıcırdatma (‘Bruksizm’), uykuda söylev ve horlamadan sonra 3. sırada karşımıza çıkıyor. Her 5 kişiden 1’i geceleri dişlerini gıcırdatıyor” 

Diş sıkma ve gıcırdatmanın daha çok gece uykudayken  istemsiz bir aktivite olduğu ancak bu durumun hastalar göre genel olarak farkına varılmadığını söyleyen Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Dişçi Recep Eşkar, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: 

“Diş sıkma ve gıcırdatmanın birçok nedeni var ve bu nedenler aralarında; stres ve bireysel özellikler, uyku düzeni, uyku esnasındaki solunum bozuklukları, travmatik yaralanmalar, merkezi asap sistemi rahatsızlıkları, yasadışı hap kullanımı (ekstazi), ilaç tedavileri (seratonin), içki, kafein ve sigara kullanımı gibi faktörler sayılabilir.” 

Hastalar çoğunlukla diş gıcırdattığının farkında olan bile olmuyor. Hasta bize ama dişlerde hassasiyet, aşınma, sallanma ve kırılma, diş sinirlerinde ölüm, çevre dokularda yaralanma, çene eklem rahatsızlıkları, baş ağrısı ve fonksiyon bozukluğu gibi durumlarda geliyor. Hastanın eşi veya yakınları da bu durumdan rahatsız oluyorlar” 

Diş Gıcırdatma Belirtileri

• Sabahleyin kalktığınızda yanaklarınızda ağrı varsa

•Çene hareketlerinde kısıtlılık varsa

• Ağzınızı gizli açamıyorsanız, açtığınızda ağrı varsa ve gün içinde de sancı devam ediyorsa

• Kulağa ve başa yayılan ağrılarınız varsa

• Ağız açma kapama esnasında zorluğun dışında klik, klak gibi sesler çıkıyorsa,

• Dişlerde hassasiyet varsa

 • Dişlerde aşınma, kırılma ve sallanma varsa  geceleri dişlerinizi gıcırdatma ihtimaliniz çok yüksek

Diş Gıcırdatmamanın Çaresi Var

Diş sıkma ve gıcırdatma tedavisinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi veren Dişçi Eşkar, “Uygulanan tedavi metodu genelde kişisel yaptığımız gece plaklarıyla ya da ortopedik apareylerle (splint) aktivitenin denetim altına alınmasını ve meydana gelebilecek patolojik veya maddi değişikliklerin önlemesini içerir.

Hastanın rahatsızlığına kadar yumuşak ya da sert olarak şahsi yapılarak tek çeneye yerleştirilen ve düzenli olarak uyumadan önce takılan bu apareyler diş gıcırtısı nedeniyle dişe zarar verecek her türlü negatif etkiyi ortadan kaldırmaya fayda. Diş apareyleri, diş gıcırdatma sonucu meydana gelebilecek diş minelerinin aşınması, dişlerin sallanması ve hatta diş kayıplarını önlemeye muavin olur. Yalnız uyumlu başvuru şarttır” diye konuştu.

aynı zamanda diş gıcırdatmanın altında yatan diğer stres kaynaklı problemler için de bir uzmandan takviye almalarında fayda var diyen Dişçi Eşkar, diş gıcırdatma belirtilerini şöyle sıraladı.