• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hindistan cevizi yağı saç uzatır mı?

Hindistan cevizi yağı saç uzatır mı?
  • 1 Star

Hepimiz saçlarımızın parlamasını, şampuan reklamlarındaki gibi dolgun ve hoş gözükmesini isteriz. Özellikle yaz aylarında güneşin de etkisiyle daha pozitif yıpranan saçlar için geliştirilmiş çoğu bakım yöntemi var. Bunlardan bir parça başına…

Hepimiz saçlarımızın parlamasını, şampuan reklamlarındaki gibi buruşuk ve hoş gözükmesini isteriz. Özellikle yaz aylarında güneşin de etkisiyle daha pozitif yıpranan saçlar için geliştirilmiş çoğu bakım yöntemi var. Bunlardan bir parça başına de son zamanlarda adını sık sık duyduğumuz ve doğal olması nedeniyle ilgimizi çeken Hindistan cevizi yağı.

Aktarlarda ve marketlerde kolayca bulabileceğiniz Hindistan cevizi yağı katı bir görünüme sahipken, avucunuz içerisinde eriyebilen yapısı bir uçtan bir uca saça ve cilde rahatça uygulanabilir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

Hindistan cevizi yağı yoğun nemlendirme özelliğine sahip olması nedeniyle saçlarınızı besler ve güçlendirir. Tatlı ve güzel kokulu bir meyve olan Hindistan cevizinden üretilen Hindistan cevizi yağı son zamanlarda birçok alanda kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağının içeriğindeki zinde vitamin ve mineral deposu tamamen tıbbi alanda rahatsızlıkları çare etmede, deri ve saç bakımı ürünü olarak sektörde çoğu alanda kullanılır. Yapısında; kalsiyum, C vitamini, B6 vitamini, magnezyum, demir, sodyum, potasyum, karbonhidrat, diyet lifi ve şeker bulunur. Hindistan cevizi yağı bolca antioksidan içerdiği için deri bakımında da rahatça kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağının içeriğinde laurik asit olarak bilinen bir yağlı asit bulunur. Bu asit saçınızdaki doğal proteinleri andırır ve saçların daha kuvvetli ışık halkası gelmesine yardımcı olur. aynı zamanda içeriğindeki antibakteriyel ve antifungal özellikler tamamen saçtaki bit ve kepek oluşumunu da önler. Alkol, silikon ya da saçınıza zarar verebilecek herhangi bir kimyasal içermeyen bu yağın değişik saçlar üzerindeki etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Saçları Uzatır

Hindistan cevizi yağı saç köklerini besler ve nemlendirir. Saç diplerine uygulanırken yapılan masaj tamamen saç derisindeki dolaşımı arttırır ve saçların seri uzamasına tezgâhtar olur. Sürekli kullanımda saçlarınızın gür, uzun ve parlak görünmesinde etkilidir. İçeriğindeki Laurik asit dahil almak üzere zorunlu besinler saça nüfuz eder ve saçın sağlıklı ve seri uzamasına yol açar.

Kuru saçları onarır

Boya ve kimyasallar saçlarımızı kurutur, yıpratır ve nemini kaybetmesine niçin olur. Nem saç sağlığı açısından çok manâlı bir etkendir. Hindistan cevizi yağı sahip olduğu yoğun nemlendirme özelliği sayesinde saça içe doğru nüfuz ederek nemi saça hapseder. Aralıksız kullanımda saçları canlandırır ve onarır.

Saça parlaklık verir

Hindistan cevizi yağının içerisinde bulunan antioksidanlar ve besinler saçı kökten uca besleyerek saça doğal bir parlaklık verir. Doğal olması sebebiyle öteki kimyasal yağların aksine geçici yok kalıcı bir çözüm sunar.

Kepeği önler

Kepek en kayda değer saç problemlerinden biridir. Hindistan cevizi yağında yer alan çeşitli yağ asitleri, kepek önleyici bir özelliğe sahiptir. Uyumlu ve dürüst kullanımda, kepekten kurtulmaya asistan olur. Saç ve saç derisine devirli olarak masaj şeklinde uygulanması epeyce etkilidir. Bu etkiyi olmak için, kafa derisine ayda bir ila dört kez Hindistan cevizi yağı uygulamanız yeterlidir.

Saçlarınızı şekillendirir

Hindistan cevizi yağı saç şekillendirmede zahmetsizce kullanılabilir. Katı halde bulunan ama avuç içerisinde eriyen yapısı doğruca saça rahatça uygulanır ve saçı şekillendirir. İçerisindeki doğal besinler baştan sona saç şekillendirmede kullanılan öteki kremlerin aksine saça zarar vermez. Saçı şekillendirirken aynı zamanda besler.

Bit tedavisinde etkilidir

Bitler, epeyce yaygın ve manâlı bir saç rahatsızlığıdır. Bit tedavisinde kullanılmak üzere tanıdık çoğu mahsul ve yöntem vardır. Lakin saça uygulanan birçok kimyasal mahsul saç ve saç derisine hasar verir. Hindistan cevizi yağı ise, anti-bakteriyel yapısı baştan sona saçın bitlerden arınmasına muavin olurken, saçı koruyarak bit probleminin tekrarlanmasını önler. Bu tedavi için Hindistan cevizi yağının yanında elma sirkesi kullanılması da önerilir. Saçı elma sirkesi ile güzelce ıslatın, yıkamayarak kurutun. Sirke kuruduktan sonra, saça bolca hindistan cevizi yağını saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Yağı saçlarınızda bir süre beklettikten daha sonra sirke tarağı kullanarak her zamanki gibi tarayın, şampuanlayın ve bakım yapın. Eğer bu yöntem işinize yaramadıysa bit nasıl temizlenir konusunda 150 kişiden dilekçe yöntemlerini de taşıyan bu yazıyı okumanızı nasihat ederiz.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI NASIL UYGULANIR?

Hindistan cevizi yağından faydalanabilmemiz için içerisinde katkı maddesi barındırmayan, doğal ve katı halini kullanmamız gerekir. Siz de marketlerden, aktarlardan ya da internet üzerinden rahatça temin edebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının birçok uygulama yöntemi vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hindistan cevizi yağı ile saç maskesi yapımı

1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını saç diplerinden başlayarak uçlarına dürüst masaj yaparak uygulayın ve yağı saçınızda bekletin. Eğer saçlarınız çok kuru ve yıpranmışsa umma süresini uzatabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı çok hafif ve kolay emilen bir yağ olduğu için gece boyu saçınızda kalması saçınıza zarar vermez. Saçınıza duş bonesi takarak yağın gece boyu saçınızda kalmasını sağlayabilirsiniz. Bayağı saçlar için 30 dakika bekletip yıkayıp temizlemek yeterlidir.

  • Bitlerden kurtulmak için tarif

3 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı 1 dere kaşığı ylang ylang, anason ya da dere ağacı yağları ile karıştırın. Saç derisinden başlayarak saç uçlarına doğru en ince ayrıntısına kadar uygulayın. Saçlarınızı bir duş bonesi ya da havlu ile kapatın ve 2 saat boyunca bekletin. Saç kurutma makinesi yardımıyla prebiyotik olarak saçlarınızı ısıtmanız halinde maskenin etkisi artacaktır. 2 saatin sonunda saçınızı iyice yıkayın ve ince bir tarakla tarayın. Saç hala nemli iken, ufak bir sprey şişesi içinde 2 kadeh elma sirkesi ve 1 kadeh su koyun. Karışımı saç ve saç derisine uygulayın. Lavaboya yaklaşıp, kalan karışımı saç üzerine hafifçe masaj yaparak dökün. Gerisinde tamamen durulayın ve ince bir tarakla bir kere daha tarayın. Bu işlemin haftada 1 defa ahenkli olarak tekrarlanması tedavinin faydasını arttıracaktır.

  • Kepekleri yok eden tarif

2 dere kaşığı hindistan cevizi yağını lavanta, kekik veya akarsu ağacı yağı ile karıştırın ve kafa derisine masaj yaparak uygulayın. Karışımın saç derisine nüfuz ettiğine emin olduktan sonra bir duş bonesi ile saçınızı örtün. Mümkünse belirtilmiş aralıklarla, bir kurutma makinesi yardımıyla saçlarınıza ısı uygulayın. Boneyi çıkarın ve saçlarınızı doğal bir şampuanla yıkayın. Dilerseniz saç uzama maskesi uygularken yaptığınız gibi karışımı gece baştan başa saçınızda bekletebilirsiniz. Haftada 2 ila 3 defa tekrarlamanız halinde tarifin etkisi artacaktır.

Saçlarınızı yenilenmek istiyorsanız aloe vera ve Hindistan cevizi yağını birleştirin Aloe vera bitkisinden aldığınız 10 adet yaprağı keserek içinlerindeki berrak jeli ayıklayın. Bu jeli Hindistan cevizi yağıyla karıştırın. Aynı Yapılı Olan bir karışım elde edinceye dek çok düşük sıcaklıkta ısıtın. Isıttığınız karışımı saç diplerinden uçlarına içten uygulayın ve 30 dakika bekletin. Bu sürenin sonunda saçlarınızı durulayın ve kurutun.

  • Saç dökülmesini önleyen tarif

Güzellik uzmanı Suna Dumankaya’nın tarifine göre ; 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını 1 yemek yemek kaşığı buğday yağı ve 1 yemek yemek kaşığı ceviz yağını karıştırın. İçerisine yarım olgun avakado ve 2 adet bıldırcın yumurtası ekleyip iyice karıştırın. Karışımı saçlarınıza sürün ve 2 saat bekletin. Ardındaki saçınız yağdan arınana kadar saçlarınızı durulayın.

Hindistan cevizi yağı ve süt karışımı da saç dökülmesini önleyici bir karışımdır. Hindistan cevizi yağı ve sıcak sütü karıştırın ve saçınıza uygulayın. 30 dakika beklettikten sonradan saçlarınızı durulayın.

Hindistan cevizi yağı saç uzatır mı?