• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

İnsanın kendini terkettiği Alzheimer’ın 10 belirtisi!

İnsanın kendini terkettiği Alzheimer’ın 10 belirtisi!
  • 1 Star
Alzheimer, henüz nedeni kesin olarak meçhul, basit unutkanlıklarla başlayan, ileri aşamalarında ‘insanın kendini terk etmesi’ denilebilecek bir rahatsızlık. Erken dönem sinyalleri ise sık sık ihmal ediliyor.

Sosyal hayata daha pozitif karışırsanız sohbetleriniz artar ve Alzheimer tedavisinde etkili bir yöntem seçim etmiş olursunuz.

Zihinsel performansın artmasında çok etkili olduğu için dışında minimum 3 gün 40’ar dakika yürüyüş gibi ağır olmayan egzersizlerle de Alzheimer’ı yavaşlatabilirsiniz.

35104_11.jpg

Özellikle 30-40’lı yaşlarda başlayan ve çoğunlukla ‘meslek yoğunluğundan’ veya ‘strestendir’ diyerek geçiştirilen basit unutkanlıklar, aslında Alzheimer hastalığının ilk belirtisi olabilir. Fakat meslek ve sosyal yaşamda hemen şimdi ciddi bir gerileme olmadığı için hastalığın birincil belirtisi çoğunlukla gözden kaçabiliyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Geysu Karlıkaya erken teşhis için hastalığın belirtilerini bilmenin ve süre kaybetmeden bir nöroloji uzmanına başvurmanın büyük ağırlık taşıdığına dikkat çekiyor.

35104_1.jpg

Alzheimer neden oluyor?

Tıbbın ilerlemesine rağmen alzheimer hastalığının muhakkak sebebi bilinmiyor. Bu hastalıkta, beyinde anormal proteinlerin birikmesi sonucunda zarar gören hücreler, alışılagelmiş işlevlerini yerine getiremiyor. Bunun sonucunda da günlük yaşantıyı etkileyecek şekilde, ilerleyici amnezi gibi zihinsel fonksiyonlarda bozulma gelişiyor.

Aktüel teşebbüs, bu hastalığın kalıtımsal zeminde; kafa travması, diyabet, artı kilo, hipertansiyon gibi çevresel faktörler ile fiziksel aktivitenin az olması gibi hayat tarzlarının etkileşimi sonucunda ortaya çıktığı biçiminde.

35104_2.jpg

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Geysu Karlıkaya, erken, bir başka deyişle 65 yaşından önce başlayan Alzheimer hastalarında ise genetik etkenlerin ön planda olduğunu belirtiyor.

Her ne dek Alzheimer hastalığının insandan insana bağlantı yoluyla bulaşmadığı bilinse de, son yapılan incelemeler acaba cerrahi işlem ile bulaşıcılık olabilir mi sorusunu gündeme getirdi. Bu sorunun cevabını atamak için ise daha çok çalışmaya gereksinim var.

35104_3.jpg

Alzheimer’ın belirtileri

Jurnal yaşantıyı etkileyen unutkanlıklar:

Yeni bilgileri öğrenememek, tekrar tekrar benzer soruları sormak, özellikle yakın zamana ait olayları hatırlayamamak.

Kelime bulmakta zorluk sürüklemek:

Yazarken, konuşurken aniden durarak kelimeyi hatırlayamamak, yanlış kelime göstermek.

35104_4.jpg

Basit işleri yaparken zorlanmak:

Ev ve işyerinde daha önce rahatlıkla yapılabilen basit işlerde sorun yaşamak. Mesela yemek yemek pişirememek, TV programı kayıt etmekte zorlanmak, evde fırını, meslek yerinde faks makinesini kullanmakta zorlanmak.

Pratik düşünme, tasarlama becerisinin azalması:

Alışveriş yaparken yemek yemek için zorunlu malzemeleri hatalı elde etmek, fatura ödemekte güçlük sürüklemek, hesapları ya da yemek yemek tariflerini peşine düşüp takip edememek, hava durumuna uygun giyinememek.

35104_5.jpg

Eşyaların yerini kaybetmek:

sıkça eşyaların yerlerini kaybetmek ya da eşyaları yanlış yere koymak. Örneğin gözlüğünü buzdolabında bulmak ve oraya nasıl geldiğini hiç hatırlayamamak (kayıp eşyaları bulmak için geriye doğru dönüp iz sürememek).

Vakit ve yer bilgilerini karıştırmak:

Mevsimleri karıştırmak, haftanın hangi günü olduğunu, hangi ayda olduğunu bilememek, bambaşka bir mahalle veya şehre gittiğinde önceden yaşadığı yerde olduğunu düşünerek ona tarafından hareket etmek (Köşedeki fırından ekmek almaya gitmek gibi)

35104_6.jpg

Sağduyu bozukluğu:

Uygun Olmayan bir şekilde artı para tüketmek ve banyo yapmaktan sakınmak gibi kendi bakımını dikkatsizlik etmek.

Görsel algılamada zorluk çekmek:

Ayna yanından geçerken kendi görüntüsünü başka bir insan olarak algılamak.

35104_7.jpg

Sosyal yaşamda içe kapanmak:

Daha önce gittiği sosyal etkinlikleri ayrılmak, arkadaşlarla görüşmeyi kesmek.

Karakter ve ruh hali değişiklikleri yaşamak:

Depresif, tedirgin, gergin elde etmek, zahmetsizce sinirlenebilmek ya da ağlayabilmek. Çevresindeki insanlardan şüphe etmek ve onları aldatma ya da hırsızlık gibi olaylarla itham etmek.

35104_8.jpg

Alzheimer’a aleyhinde 5 önlem

Alzheimer’in süratli ilerlemesini durduracak bazı yöntemler mevcut. Kişi zihinsel performansını ne değin çok geliştirirse Alzheimer’a yakalanma riski de düşüyor. Alzheimer riskini önlemek için yapmanız gerekenler:

Alzheimer’a dur aramak için elinizden kitap düşürmeyin. Bol bol kitap okuyun ve bulmaca çözün.

35104_9.jpg

Alzheimer’da en iyi yol zihni çalıştırmaktır. Bunun için de rutin alışkanlıklarınızın dışına çıkmanız kayda değer. Örneğin; işe her gün aynı yoldan değil, bambaşka yollardan gidin.

Yeni hobilerle Alzheimer’ı yavaşlatabilirsiniz (müzik aleti çalmak, fotoğraf gerçekleştirmek, yabancı dil öğrenmek gibi.)

35104_10.jpg