• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kaçınmanız gereken 9 sağlık hatası!

Kaçınmanız gereken 9 sağlık hatası!
  • 1 Star
Dengeli beslemek ve sağlığınıza dikkat etmek için bu hataları yapmaktan kaçınmalısınız!

Dengesiz bir uyku düzeni de sağlığınızı alt üst edebilir. 7 saatten daha eksik uyumak özlem krizlerine, yorgunluğa, depresyona , kilo artışına ve anksiyete bozukluklarına yol açar.

Eğer sağlıklı bir hayat için çabalıyorsanız sürükleyici bir gıda planının yanı sıra uyku düzeninize de uyarı etmelisiniz.

47409.jpg

Yeterli protein tüketmemek yapılan sağlık durumu hatalarının başında yer alıyor.

Yağsız proteinler adale oluşumunu , zihninizin daha kolay odaklanmasına, iştahınızı dengelemeye ve kan şekerinizi dengelemenizi sağlayarak vücudunuzun en yüksek seviyeye çıkmasına tezgâhtar olur.

Beslenme düzeninizde bütün proteinlere yer vermeyi seçim edin. Kinoa, bitkisel protein tozları, spirulina yosunu, soya, Chia tohumu, kenevir ve esmer buğday tüketerek yağsız proteinlerden faydalanabilirsiniz.

33544.jpg

Sık yapılan sağlık durumu hatalarından biri de yağ tüketimini tamamen gıda düzeninden dışlamak!

Yağların sizi şişmanlatmayacağını manâlı olanın doğru yağ tercihini olabilmek olduğunu biliyorsunuz…

Yemeklerinizde kullanmak için günde birkaç yemek kaşığı fındık yağı, avokado, kakao, zeytin ve fındık yağı kullanmayı seçim edin. Hayvansal ve nebati yağlardan uzaktan durmaya çalışın.

31637.jpg

Karbonhidratlardan uzak durarak iyi bir şey yaptığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz!

Karbonhidratların korkunç bir canavar olduğuna inansanız da gerçek bu yok!

Karbonhidrat tüketmemek, aşırı miktarda yağ tüketmekle, yorgunluk duygusal, depresyon ve fena ruh haliyle sonuçlanabilir.

“Smart Carbs” denilen dürüst karbonhidrat çeşitlerine yönelin. Meyveler, sebzeler, fasülyeler, kuruyemişler tüketmenizde sakınca olmayan karbonhidrat türlerinden.

Tam tahıllı besinlerin tüketilmesi de oldukça manâlı. Tam tahıllı ürünleri tüketirken kendinize emin sınırlar koyabilirsiniz.

41801.jpg

Multivitamin tabletlerini en son çocukluğunuz da mı görmüştünüz?

Günlük alınan multivitamin takviyesi dinç bir metabolizmaya, daha iyi bir sindirim sistemine sahip olmanıza ve hepsinden de öte fikir sağlığınızı korumaya yarar.

Hergün düzenli olarak iyi markalı bir multivitamin takviyesi aldığınızdan emin olun.

31070.jpg

Çılgınlar gibi spor yapmak dinç olduğunuzu göstermez.

Sağlıklı elde etmek ve kendinizi iyi hissetmek için çalışma yapmaya ihtiyacınız var lakin aşırı egzersiz özlem krizlerine, anksiyeteye, depresyona, yorgunluğa ve gıda yetersizliklerine sebep olabilir.

Eğer profesyonel bir sporcu değilseniz günde 1 saat spor yapmak yeterlidir.

40618.jpg

Fazla spor yerine getirmek dek spor yapmamak da yanlış bir davranıştır.

hareketsiz bir yaşam tarzı obezite, depresyon, fazla yemek yemek yeme, kas yapısının imha olması, yavaş metabolizma ve sindirim sistemnin kötü çalışmasına niçin olur.

Gün içerisinde mutlaka 30 dakikanızı yürüyüş, koşu, bisiklete binmek ya da aerobik gibi bir spor faaliyetine ayırmalısınız.

Eğer spor yapmaya vaktiniz yahut evden işe bu vesileyle kendinize yürüyecek bir fırsat yaratın.

39331.jpg

Sebzeler, meyveler, bütün tahıllar, kuruyemişler ve yardımcı tohumlar tüm hafta her tarafında gıda programınızda olmalı.

Bu besleyici gıdalar sizi tok miktar, enerji verir, güzelleşmenizi sağlar, metabolizmanızı canlandırır ve tümü muhteşem birer lif kaynağıdır. Lif bakımından zengin olan bu sağlıklı gıdalar kan basıncınızı, kan şekerinizi, kolesterolünüzü dengede miktar ve sindirim sisteminize asistan olur.

Kızarmış, arıtılmış gıdalar ve Fast Food yiyecekler faydalı besinler sınıfına dahil değildir ve hiç bir beslenme uzmanı kadar tüketilmeleri öğüt edilmez.

29049.jpg

Günde kaç bardak su içtiğinize hiç dikkat ettiniz mi? Su, sağlıklı bir hücreli metabolizmasının anahtarıdır.

Yeterli miktarda su içmediğinizde kendinizi bitap hisseder, istek krizleri yaşar, fena bir ruh haline bürünür, ağız kuruluğu ve kabızlık çekersiniz.

Beslenme uzmanları ve doktorlar günde 6-8 bardak su içmenizi öneriyor.

47866.jpg