• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kadın hastalıklarından 3 adımda korunma yolları!

Kadın hastalıklarından 3 adımda korunma yolları!
  • 1 Star

Kadın hastalıklarında rahim ağzı kanseri, yumurtalık kistleri gibi risk içeren ölğümcül hastalıklardan kendinizi koruyabilmeniz için belirtilmiş kriterleri yerine getirmelisiniz. Fakat konu saplık olunca her konuda aynı olan uyarı etmemiz gereken esas madde ise eken tanıdır. Tedaviyi kolaylaştırmak ve önlemini alabilmek namına bu maddeyi dikkate almalısınız. Bugün elmaelma.com okurları için 3 adımda bayan hastalıklarından korunma yollarını derledik.

1) JİNEKOLOJİK MUAYENEYİ UNUTMAYIN!

Yaşamınızda alışılmışlık haline getirmeniz gereken esas şeylerden bir taneside ahenkli olarak tetkik olmanızdır. Ama tetkik de kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. İlki, demin herhangi bir hastalığınız bulunmamasına karşın rutin kontrollerdir. Eğerki bu kontrollerde yeni başlamış bir hastalığın gözlemlenmesi sonucunda hemencecik müdahale edilebilmesi açısında epeyce önemlidir. İkincisi ise, yanlış alışkanlıklar sonucunda olan bir hastalığın önlemini alınabilmesi adına ahenkli olarak yapılması gereken kontrollerdir. 

2) RAHİM AĞZI KANSERİ İÇİN TARAMA TESTLERİNİZİ YAPTIRMAYI UNUTMAYIN!

Her geçen sene rahim ağzı kanserine yakalanan bayan sayısı artmaktadır ve bu hastalıkların çoğu ahenkli olarak tetkik edilmemesi sonucunda oluşan ve hastalığın ilerleyen evrelerinde tanı koyulmaktadır. Bu noktada yılda bir kere düzenli olarak yaptırlamsı gereken ‘Pap Smear Testi‘ yapılarak hemen şimdi oluşmamış ya da oluşmaya yüz tutmuş kanser hücrelerini yakalayabilmektedir. Her kadının mutlaka her sene yaptırması gereken bu testi dikkatsizlik etmemelisiniz.

3) BELİRTİLERDE DOKTORA BAŞVURUN!

Rutin olarak kendi bedeninizi her halukarda konrol etmeli ve bedeninizi iyi tanımalısınız. Huysuz taktirde herhangi bir belirtide doktorunuza başvurmalısınız. belli başlı kadınlarda görülen işte o belirtiler…

Genital bölgede sürekli olarak sızıntı olması, kasık ağrısının olması, cinsellik sırasında sancı olması ve yanma şehvetli, jinekolojik enfeksiyon belirtileri olabilir. Adet dönemlerinde şiddetli sızı ve adet dönemlerinde kanamanın çok pozitif olması, rahmin karından elle hissedilebilr büyüklüğe ulaşması olabilir. aynı zamanda cinsellik sonrasında kanama olması ve genital bölgede kokulu akıntı olamsı rahim ağzı kanserinin belirtisi olabiliyor.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.