• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kadınları bekleyen büyük tehlike!

Kadınları bekleyen büyük tehlike!
  • 1 Star

Sıcak, uyuşuk hayat, kuytu giysiler ve topuklu ayakkabı mirasçı oluşumunu artırıyor. Eğer çare olunmazsa; damar içi iltihabı ve pıhtılaşma, bu pıhtının akciğere gitmesi gibi riskler kapıda…

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Yürek ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Türkay, ırk arasında varisin tedavi olmayan bir hastalık olarak bilindiğini ve bir fazla hastanın varisle birlikte hayatını sürmek zorunda kaldığını söyledi. Varisin çare edilmemesi durumunda damar içi iltihabı, damar içi pıhtılaşma ve pıhtının akciğere gitmesi gibi olumsuz durumlara sebebiyet verebileceğini vurgulayan Türkay, bazı varislerin ise şikayete yol açmadan sinsice ilerlediğini belirtti.

”YENİ YÖNTEMLE TEDAVİDE MIRASÇI TEKRARLAMIYOR”
Mirasçi tedavisinde klasik ameliyatların yerini 2002’den sonradan yeni yöntemlerin aldığına dikkati çeken Türkay, ”Klasik ameliyat yöntemiyle çare olmuş hastalarda 4-5 yılda mirasçı yüzde 40-50 oranında tekrarlıyor ve hemen hemen birincil dönemine dönmüş oluyor. böylece millet varis tedavisi edinmek istemiyor. Halbuki yeni çare yöntemleriyle tekrar riskini en üye indiriyoruz. Eski yöntemdeki tekrarlama riski yüzde 40-50 iken, yeni yöntemlerle 10 yılda yineleme riskini yüzde 10’un altına indiriyoruz” diye konuştu.

Yeni yöntemler arasında lazerle çare, radyo frekansı yöntemi ve köpük tedavisinin yer aldığını gösteren Türkay, ”Mirasçi hastaları mutlaka tedavi olsunlar ve yeni yöntemleri tercih etsinler. Çünkü mirasçı, hastanın hayat standardını ciddi anlamda kötüleştiriyor. Bir Takım hastalar genç yaşta jurnal işlerini bile yapamaz ışık halkası geliyor” dedi.

Türkay, anne ve babasında varis olan genç kızlarda yüzde 70-80’e varan sıklıkta varis görüldüğünü de söyledi.

HAREKETLİ HAYAT KOŞUL!
Kadınlarda gebelik döneminde, hormon tedavisi görenlerde varisin arttığını gösteren Türkay, şöyle konuştu:

”Ayakta durma, dingin yaşam, oturarak veya hareketsiz durma varisi artırıyor. Çevre faktörlerinden sıcak ortam varisi artıran en manâlı nedenler arasında. Cinsiyet manâlı, kadınlarda erkeklere tarafından görülme oranı 3-4 kat daha pozitif. Iş etkili ama birey kalıtımsal olarak yatkınsa er ya da geç varisle tanışıyor.

SICAĞA UYARI!
Varisten korunmak için her fırsatta mutlaka yürümek gerekiyor. Spor yapmalı, bilhassa yüzmek önerdiğimiz spor dalı. Sıcak varisi artırıyor. Sıcak bir banyodan daha sonra bacaklara soğuk duş aldırmak mirasçı oluşumunu engelliyor.

Temmuz ağustos ayları, mirasçı şikayetlerinin en fazla arttığı dönemdir. Uzun kaplıcalar, uzun güneşlenmelerden sakınmak gerekiyor. Sıcakta azami yarım saat durmak lazım yahut sıcak varis riskini artırıyor. Kaplıca varisi fena yönde etkiliyor, kaplıcaya gidilmeli ancak fazla durmamak gerekiyor, kaplıcadan daha sonra veya güneşlendikten daha sonra soğuk duş almak gerekiyor. Topuklu pabuç, bakımlı giysiler varisin oluşumunu hızlandırıyor. Topuklu giyinmek ve dar giysiler özellikle genç kızlar arasında yaygın, bundan uzaktan durmak gerekiyor. Mirasçi riski olan şahısların bol bol su içmesi gerekiyor, su yerine akarsu yok meyve suyu yok bol su içmeleri gerekiyor. Su pıhtılaşmayı engelliyor kanı ne kadar sulandırırsanız pıhtılaşma oranı azalır.”