• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kahvaltının sağlığımız için önemini gösteren 7 bilimsel kanıt!

Kahvaltının sağlığımız için önemini gösteren 7 bilimsel kanıt!
  • 1 Star

Kahvaltının en manâlı öğün olduğunu sıkça işitiyoruz. Besin uzmanlarından annelerimize, çevremizdeki cümbür cemaat bu gerçeği ısrarla dile getiriyor. yine de birçoğumuz uyandığımızda, işe ya da okula yetişmemiz gerektiği için kahvaltı öğününü ne yazık fakat atlıyoruz.

Oysaki domates, peynir gibi besleyici gıdalarla uyumlu şekilde yapılan kahvaltı, fizyolojik, psikolojik ve akli bizi daha sağlıklı kılıyor.

Yemek.com, bu öğünü niçin önemsememiz gerektiğini kahvaltnın önemini gözler önüne seren 7 bilimsel delil başlığı altında ortaya koydu.

Dünyadaki hatırı sayılır üniversite ve yayınlardan alınan bilimsel kantlara dayanan ‘kahvaltı gerçekleri’ şu şekilde:

Obezite ve diyabetik hastalıklara yakalanma riskini azaltır

Harvard Üniversitesi’nin 45-82 yaş aralığındaki 26 bin 902 kişiyle, 16 yıl boyunca yürüttüğü araştırmaya kadar, kahvaltısını ahenkli olarak yapan bireylerde obezite oranları düşüyor. Çalışmalar düzenli kahvaltı eden kadınların diyabetik hastalıklardan daha çok korunduğu da ortaya koyuyor.

Yeni öğrenilen bilgilerin daima taze kalmasını sağlar

Journal of Adolescent Health adlı sağlık dergisinin 13-20 yaş aralığındaki 319 öğrenci ile yaptığı deneyin sonuçlarına tarafından, ahenkli ve dürüst kahvaltı eden kişilerin hafızaları gelişiyor ve etmeyenlere kadar daha kuvvetli oluyor.

Enerjinizi gün boyunca korumanıza takviye eder

International Journal of Food Sciences and Nutrition adlı sağlık durumu dergisinin yaptığı çalışmaya kadar ise, kahvaltı öğününü atlamayan kişiler gün boyunca kendilerini daha eksik bitkin hissediyor.

Ruh halinizi geliştirerek mutlu olmanızı sağlar

Journal of Physiology dergisinin 144 gönüllüyü natürel tuttuğu sınav sırasında, sınavdan önce kahvaltı yapmış olanların yapmamış olanlara tarafından daha başarılı, sakin ve mutlu oldukları gözlemlendi. Yani kahvaltı insanın stresli zamanlarının üstesinden kolaylıkla gelebilmesini sağlıyor.

Vücudunuz ihtiyacı olan besinleri depolayabilir

Nutrition Research and Practice dergisinin yaptığı araştırmaya tarafından, her gün kahvaltı yapan şahısların vücudu, kemik sağlığını koruyan kalsiyum ve insanı daha uzun vakit tok tutan lif gibi ögeleri daha fazla depolayabiliyor.

Kilo vermenize tezgâhtar olur

Yine Harvard Üniversitesi kadar 17.000 erkek üstünde yapılan araştırmada, kahvaltı eden bireylerin daha ivedi kilo verdiği belirlendi. ‘Az fakat sık’ kuralının da vurgulanmış olduğu çalışmaya tarafından, bu sonucu gün içerisinde yenilen yiyecekler de etkiliyor.

Konsantrasyonunuzu geliştirir

Kahvaltının enerji verdiğini ve hafızayı güçlendirdiği biliniyor. Bunu kanıtlayan bir öteki araştırma da Indian Pediatrics’cilt. Araştırmaya göre, her gün atlamadan kahvaltı eden ortaokul öğrencileri ara sıra kahvaltı eden öğrencilere oranla daha başarılı oluyorlar ve konulara daha dar yoğunlaşabiliyorlar.

Indian Pediatrics’in başka bir araştırmasının sonucuysa şu yönde; uyku sırasında beynin harcayarak gereklilik duyduğu enerji ve üzüm şekeri gibi esas kaynaklar gün içinde yapılan kahvaltıdan alınıyor.