• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kırık kalp sendromu kadınları seviyor!

Kırık kalp sendromu kadınları seviyor!
  • 1 Star
Kalp kırıldığında, bu sadece şehvetli olarak yok, bedenen da kalpte rahatsızlığa yol açıyor. En çok kadınlarda görülen ve kalp krizi belirtileri belirten ‘Kırık kalp sendromu’ hastalığının tedavisi de ayrı.

Kadınlarda daha sık görülüyor

Bugüne kadar bildirilen hastaların yüzde 90’ının bayan ve çoğunun da menopoz sonrası olduğu belirtiliyor. Olayı başlatan stres kaynağı mutlaka endişe edinmek zorunda yok, ara sıra evde bir hırsızla karşılaşılması ya da şaka maksatlı korkutmalar da bu tabloya yol açabiliyor. Bazen astım krizleri veya ani kan şekeri düşmeleri gibi bedensel stresler de neden olabiliyor.

Bu tablonun tanısı için ekokardiyografi ve koroner anjiyografi birlikte kullanılıyor. Hastalık tedaviye oldukça iyi yanıt veriyor. Yerinde tedaviden daha sonra hasta birkaç günde eve dönüyor ve birkaç aylık hap tedavisinden sonra da tamamen iyileşiyor.

35141_3.jpg

‘Kırık yürek sendromu’ kalbi nasıl kırıyor?

Anadolu Afiyet Merkezi’nden kardiyolog Prof. Dr. Nevrez Koylan, genellikle sevilen birinin kaybının yarattığı üzüntü ve gerginlik, ara sıra bir araba kazası, kimi vakit iş problemleri, hissi gerilimler ve ani korkular sonrasında ‘kırık yürek sendromu’nun ortaya çıktığını söylüyor.

Prof. Dr. Koylan bu sendromun kalbi nasıl yaraladığını şöyle anlatıyor: Ağır endişe, stres, korkunun yaşandığı durumlar sonucunda vücutta yoğun adrenalin ve sanki maddelerin salınımı ortaya çıkarıyor. Bu maddeler de kalbin kasılma gücünü felce uğratarak kan pompalamasını önemli şekilde engelliyor.

35141_1.jpg

‘Kalbin görünümü çömleğe benziyor”

Sonuçta belirtileri kalp krizini fazla hatırlatan ancak niteliği ve tedavisi büsbütün ayrı bir rahatsızlık laf konusu oluyor. Bu hastalığa tutulanların kalbinin görünümünün ekokardiyografide çömleği benzediğini söylüyor Prof. Dr. Nevrez Koylan. Kalp ciddi şekilde etkileniyor ve vücuda tatmin edici kan pompalayamıyor. Sonuçta yürek yetersizliği ortaya çıkıyor. Koylan, belirtiler kalp krizine fazla benzediği için birçok doktorun bile bu durumu kalp krizi ile karıştırabildiğini söylüyor.

‘Kırık yürek sendromu’ belirtileri

Bu sendrom göğüs ağrısı, solunum yetmezliği, kol ağrısı ve terleme belirtileri veriyor. Ancak olağan kalp krizi de gerginlik göre tetiklenebildiği ve benzer belirtiler verdiği için kalp krizi mi, yahut kırık yürek sendromu mu olduğu karıştırılabilir. Koylan, stres sonrası bu tip belirtiler ortaya çıktığı süre her şekilde bir hastaneye ulaşılması ve hastalığın ne olduğunun araştırılmasının doktorlara bırakılması gerektiğini açıklama ediyor.

35141_2.jpg