• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kış aylarında hastalıktan korunmak için tüketmemiz gereken içecekler!

Kış aylarında hastalıktan korunmak için tüketmemiz gereken içecekler!
  • 1 Star

İçeriğinde yer alan birçok yardımsever biyoaktif bileşen baştan sona kırmızı meyvelerin çok kuvvetli antioksidan özelliği olduğunu bildiren uzmanlar, nar ve üzüm suyunun mutlaka tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

Yapılan çalışmalarla narın mucizevî bir meyve olduğunu bildiren Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Besin ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, 100 ml., yarım kadeh nar suyunun erişkin bir insanın günlük C vitamini gereksiniminin yüzde 16’sını karşıladığını söyledi.

Nar suyunda yoğun olarak B vitamini ve potasyum olduğuna da muhabere eden İnanç, “Nar suyu özellikle içerdiği antioksidanlar doğru bağışıklık sistemini güçlendiriyor. ” dedi.

Üzüm suyunun ise A, B ve C vitaminleri, potasyum ve demir açısından oldukça varlıklı olduğunu bildiren İnanç, “Halk Müziği aralarında bitkisel süt olarak da aşina üzüm suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Kanda oksijen içeren hemoglobin hücrelerinin oluşumunda zorunlu olan demir ve potasyum açısından zengin olan üzüm suyu, toksit maddelerin atılmasına muavin olur. Hem bu özellikleri vücudu enfeksiyonlara aleyhinde korur ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar” dedi.

Hastalıkları önleme konusunda bağışıklık sisteminin vücudun en önemli sistemi olduğunu ifade eden İnanç, kış aylarında günde bir bardak nar veya üzüm suyu içmenin bağışıklı sisteminin kuvvetlenmesinde yardımcı olacağını bildirdi.