• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kısa sürede reflüden kurtulmak mümkün

Kısa sürede reflüden kurtulmak mümkün
  • 1 Star

Ağıza acı lezzet gelmesi, göğüs ağrısı, ses kısıklığı, şişkinlik ve çarpıntı gibi farklı belirtilerle kendini bildiren reflü hayat kalitesini olumsuz yönde etkiliyor.

Şikayetleri sürekli tekrarlayan ve uzun zaman ilaç uygulamak istemeyen hastalar cerrahi yöntemle reflü şikayetlerinden kurtulabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Kemal Hünerli, reflü ve tedavi yöntemleri hakkında veri verdi.

Çare edilmezse kansere dönüşebilir

Yiyecekleri benzetmek için midenin salgıladığı asidin yemek yemek borusuna kaçmaması gerekir. Yemek borusu ile mide sentez bölgesinde bulunan doğal kapağın bozulduğu durumlarda yemek yemek borusuna kaçan asit reflü oluşumuna niçin olmaktadır.

Reflü hastalığı yaygın bir hastalıktır. Uzun süreli ve çare edilmeyen reflü hastalarının %10’unda sürekli hasara yan olarak Barrett özofagus denilen yemek yemek borusu yapısının değişmesi meydana gelmektedir.

Barrett özofagus değişikliği ortaya çıkmış hastalarda yemek borusu kanseri gelişimi gözlemlenmektedir. Kanser gelişebilmesi için çok uzun yıllar süren ve çare edilmeyen reflünün olması gerektiği unutulmamalıdır.

Farklı hastalıklarla karıştırılabilir

Reflü hastalığı, fazla geğirme, sırt ağrısı, dispepsi, ağza acı ve ekşi sular ve kokular gelmesi, boğazda yanma şehvetli, göğüs ağrısı, çarpıntı, ses kısıklığı, şişlik gibi ayrı belirtilerle kendini göstermektedir.

Mide asidinin yemek borusuna geri tepmesi ile yaşanan boğaz ağrıları yüzünden reflü “kronik farenjit” ile karıştırılabilir. Bunun yanı sıra göğüs ağrısı, çarpıntı gibi yakınmalar ile hastalar kardiyoloji, dahiliye veya göğüs hastalıkları uzmanlarına başvurabilmektedir.

Endoskopi, “pH merter” denilen 24 saatlik asit kaçağı ölçümü, manometri ve Isotopik sintigrafi tetkikleriyle reflünün kesin tanısını kurmak mümkündür.

Laparoskopik cerrahi ile reflüden kurtulmak olası

Reflü hastalığının tedavisinde iki seçenek bulunmaktadır. Hap, diyet ve yemek yemek saatlerinin ayarlanması gibi ameliyatsız seçenekler uygulanabilmektedir.

Uzun vakit hap göstermek istemeyen, yemek yemek borusu yapısında değişim yaşamış hastalarda cerrahi usul ön plana çıkmaktadır. Çare kararı ve seçeneklerinin hasta ve doktor kadar tartışılması gerekmektedir.

Uygulanan cerrahi usul tedavisinde mide asidi ve içeriğinin yemek yemek borusuna kaçışının önlenmesi için, mide ve yemek yemek borusu arasındaki kapak laparoskopik ameliyatla düzeltilmektedir.

Takriben 35-40 dakika süren laparoskopik ameliyatın ardından hasta ertesi gün ağızdan beslenmeye başlayıp taburcu edilmekte, kısa sürede iş ve sosyal yaşamına dönüş yapabilmektedir.