• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Mandalina’nın kabuğunu sakın atmayın işte faydaları

Mandalina'nın kabuğunu sakın atmayın işte faydaları
  • 1 Star

Kış aylarının vazgeçilmezi ve turunçgillerin baş tacı olan mandalina C vitamini öncelikle almak üzere içerdiği A, B vitaminleri, kalsiyum, lif, potasyum, demir, fosfor ile bütün bir afiyet deposu. Bağışıklık sistemini güçlendirmekten kanser riskini düşürmeye, iştah kontrolünü sağlamaktan yüksek kan basıncını önlemeye değin sağlığımız üzerinde böylece çok manâlı faydalar sağlıyor. böylece sofralarımızda ahenkli olarak bulunmayı fazlasıyla hak ediyor. Ama mandalinanın faydalarından en etkili şekilde kullanmak için bir takım kurallara dikkatli olmak gerekiyor. Mesela bol gözenekli bir kabuğa sahip olan mandalina öteki turunçgillere göre daha ivedi su kaybettiği için aldıktan sonra 2-3 gün içinde tüketmeniz biyo yararlılığı açısından önemli. Keza mandalinanın kabuğunu da atmamak gerekiyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik mandalinanın sağlığımız üzerindeki önemli yararlarını anlattı, tüketirken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda önemli uyarılarda bulundu!

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor: Varlıklı C vitamini içeriği ve flavonoidler doğruca bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı maddesi sağlıyor.

Yeni hücrelerin oluşumunu destekliyor: B vitamininden de oldukça zengin olan mandalina vücutta DNA ve RNA oluşumunda görev alarak yeni hücrelerin oluşmasını destekliyor.

Kansere kalkan oluyor: İçeriğindeki folat doğru kansere yol açabilecek DNA değişikliklerini önleyerek akciğer, meme, kolon, yemek yemek borusu ve mide kanseri gibi bazı kanser türlerinin gelişimini önlemede etkin oluyor.

İştah kontrolünü sağlıyor: İçeriğindeki çözünür lif olan pektin daha uzun vakit tokluk sağlıyor. Yapılan çalışmalara tarafından, mandalina obezite sorunu olan kişilerde iştah kontrolüne katkıda bulunarak kalori alımını azaltıyor.

Yüksek kan basıncını önlüyor: Mandalinanın potasyum içeriğiyle yüksek kan basıncını önleyerek kalp krizi riskini azalttığı da, yapılan çalışmalar sonucunda tespit edilen faydaları arasında yer alıyor. Gıda ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik keza içeriğindeki flavonoidler tamamen kolesterolün düşmesinde de etkili olduğunu belirtiyor.

Kemik erimesine aleyhinde etkin: Potasyum bununla beraber kemik sağlığı için de zorunlu olan bir mineral. Mandalina içerdiği potasyum ve A vitamini sayesinde dinç kemik gelişiminin sağlanmasında ve kemik erimesinin önlenmesinde etkin oluyor.

Yaraların daha süratli iyileşmesine katkı maddesi sağlıyor: Mandalinada bolca yer alan C vitamini vücutta kollajen sentezi için kayda değer. Kollajen yaraların çabuk iyileşmesini sağlıyor.

Demirin emilimini artırıyor: C vitamini bununla beraber besinlerle alınan demirin vücuttaki emilimini artırıyor.

Göz hastalıklarını geciktirebiliyor: Mandalinada bolca bulunan A vitamini göz sağlığı için de önemli. A vitaminin yeterli alınması ilk olarak gece körlüğü elde etmek üzere makula dejenerasyonu ve katarakt oluşumunu geciktiriyor.

Kan şekeri dalgalanmalarına aleyhinde etkili: Mandalinada bulunan flavonoidler diyabetle savaşmada da rol oynuyorlar. Flavonoidler hastalığa niçin olan molekülleri nötralize eden antioksidanlar. Yerinde porsiyon tüketildiğinde (1 porsiyon meyve=2 küçük mandalina) kan şekerindeki dalgalanmaları önleyerek tatlıya olan ihtiyacı azaltıyor.

ÜÇ KURALA UYARI!

Mandalinanın kabuğunu sakın atmayın: Mandalina kabuğunun altındaki beyaz lifler selülozik maddeler bakımından varlıklı oldukları için sindirim siteminin daha etkin çalışmasında etkili oluyorlar. Keza beyaz liflerin içeriğindeki pektin de diyet lifinin bir bileşeni olduğu için kolesterolün düşürülmesine muavin oluyor ve kan şekeri dengesi sağlıyor. böylece mandalinanın beyaz kısımlarının atmayın ve meyveyle birlikte tüketin.

Porsiyon kontrolüne uyarı!: C vitamini suda eriyen bir vitamin olduğu için fazlası depolanmıyor, atılıyor. bu nedenle yüksek miktarda tüketilen mandalinanın da 1 porsiyon (2 minik adet) mandalinanın da vücuda sağlayacağı vitamin benzer. Gıda ve Perhiz Uzmanı Müzeyyen Çelik ayrıca yüksek miktarlarda tüketilmesinin bazı sağlık durumu problemlerine niçin olabileceğini belirterek, “Hassas bünyelerde ciltte kızarma ve döküntü gibi alerjik reaksiyonlar oluşabiliyor. Bunun yanı sıra içeriğindeki fruktoz şekeri sebebiyle şeker hastalığı hastalarında kan şekerinin yükselmesine sebep olabiliyor. böylece mandalina tüketirken porsiyon kontrolü çok kayda değer.” diyor.

Çekirdeği varsa, mutlaka çıkarın: Çekirdeksiz türleri de bulunana mandalinayı tüketirken çekirdeklerinin çıkarılması gerekiyor. Çünkü çekirdeği apandisit organının tıkanmasına yol açabiliyor.