• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Meme kanserinde doğru bilinen yanlışlar!

Meme kanserinde doğru bilinen yanlışlar!
  • 1 Star
Dünyada her 8 kadından birinde görülen meme kanseri, erken teşhis ile iyice tedavi edilebiliyor. Bu rahatsızlık için erken teşhis ne kadar önemliyse, bir böylece önemli olan da yanlış bilgiler…

Bağışıklık sistemini iyi beslenerek sağlamlaştırmak muhtemel!

Bağışıklık sisteminin ilaçlarla baskılanmasına karşı yapılabilecek fazla bir şey yoktur. “Mantar yesek bağışıklığımız güçlenir mi?” diye sorular soruluyor. Besinlerin bağışıklık sistemine olan etkileri ile ilgili çoğu bilimsel çalışma yapılıyor. Ama tek başına bir besinin bağışıklığı güçlendirdiğine dair bilimsel bir bilgi kabul edilmiş yok.

Kemoterapi ardından çıkan saçları boyatınca kanser nüks ediyor!

Kemoterapi sonrasında çıkan saçları boyatmak kanserin nüks etmesine yol açtığına dair çoğu bilimsel araştırma yapıldı. Ama saç boyatmanın, kanserin yineleme riskini artırdığına dair bir netice bulunamadı.

35353_5.jpg

Mamografi ışınları kanser yapıyor!

“Her 6 ayda bir meme ultrasonografisi yaptırıyoruz. Mamografiye lüzum yok, mamografi ışınları kanser yapıyor!” düşüncesi dürüst yok. Meme kanserinin erken teşhisinde belli başlı usul mamografidir. Diğer yöntemler fakat mamografinin yardımcısı olabilir.

Lenf bezi temizse sonuç kesin!

Az miktardaki kanser hücresi, ameliyat sırasındaki incelemede yüzde 10-15 oranlarında görülemeyebiliyor. Ameliyat ardından yapılan patolojik tahlil sonucunda kesinleşiyor.

35353_1.jpg

40 yaşın altındakilere mamografi çekilmesi hatalı!

Eğer kişinin şikayeti yahut tarama mamografisini 40 yaşın altındaki kişilerde yapılmaz. Fakat kişinin ailesinde meme kanseri riski varsa, meme başından akıntı geliyorsa, memede kitle gibi bulgular varsa erken yaşta da olsa mamografi yapılabilir.

Kemoterapi bağışıklığı çökertiyor!

Vücudun bağışıklık sistemi ikiye ayrılır:
1-Kanserle savaşan asıl hücrelerin bulunduğu sistem.
2-Basit bağışıklık hücrelerinin bulunduğu sistem.
Kemoterapi kanserle savaşan esas hücrelerin bulunduğu bağışıklık sistemine zarar vermez. Kolay bağışıklık hücrelerine zarar verir.

35353_2.jpg

Meme kanseri tek herif ve yaşlılarda daha yavaş olur!

Herkesin kanseri kendisine özel ve kendisine ait olur. Yapılan araştırmalara kadar meme kanserinin yeni tipleri bulunuyor. Yaşlılarda yavaş seyrettiği ise dürüst değil. Yavaş seyreden türleri de var, süratli seyreden türleri de.

Meme MR’ı çektirince mamografi çektirmeye lüzum yok!

Meme MR’ı çok alıngan bir tetkiktir. Oysa meme MR’ı ve mamografi birbirini tamamlayan ve birbirinin yerine geçemeyecek iki tetkik. bu nedenle her sene mamografi yaptırılmalıdır. Çünkü meme kanserinin birden fazla türü var. Meme kanseri 9 mm’nin aşağı yakalanırsa çare edilme şansı yüzde 98 oranında olur. Bu yüzden meme kanserinin erken teşhisi fazla siklet taşıyor.

35353_3.jpg

Şeker kanser dokusunu büyütür!

Kanser hücreleri, vücuttaki bayağı hücrelere göre daha artı şeker tüketir, bu bilimsel açıdan bir gerçektir. Ama şeker harcamak, kanseri tetikler ya da hızlandırır diye bir bilimsel data yoktur.

Mamografi ve biyopsideki bitkiler boyutları aynı olur

Mamografi kanserin bulunduğu bölgeyi gösterir. Biyopsiden elde edilen sonuçla mamografiden elde edilen sonuç benzer olmayabilir. Unutulmamalı oysa, mamografiden elde edilen sonuçların birçok süre kanserle ilgisi olmayabiliyor.

35353_4.jpg