• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Menisküsle ilgili doğru bilinen yanlışlar!

Menisküsle ilgili doğru bilinen yanlışlar!
  • 1 Star
Menisküs hayatı kabusa çeviren çok manâlı bir afiyet sorunu. Doç. Dr. Alper Kaya, bu yaygın olan hastalık hakkında dürüst tanıdık yanlışları açıkladı.

Eğer menisküs yırtığına dikiş uygulanırsa yaklaşık üç-dört hafta süreyle dize ağırlık vermeden koltuk değneği desteği ile yürümek, kas gücü ve eklem hareketlerini kaybetmemek için fizik tedavi ve konut egzersizleri uygulamak gerekiyor. Ardından ise hasta jurnal yaşam aktivitelerine ve işine dönmüş oluyor.

34903_9.jpg

– Menisküs sadece zorlanma sonucu ortaya çıkıyor.

Hayır. Menisküs yırtıkları çoğunlukla iki şekilde görülüyor. Birincisi düşme, çarpma, dizin dönmesi, spor yaralanmaları, kayak yaralanmaları gibi nedenlerle oluşan travmatik yaralanmalar. Bu durumlarda doku aniden yırtılıyor. Diğeri ise aşınmaya alt yırtıklardır ama, daha çok ileri yaşlarda menisküs dokusunun aşınması ve kolay travma veya zorlanmalarla oluşabiliyor. Oysa ara sıra hiç zorlanma olmaksızın bile menisküs kendiliğinden yırtılabiliyor.

34903_1.jpg

– Menisküs sporcu hastalığıdır.

Hayır. Menisküs çoğunlukla sporcular ve spor yapanlarda yaşanan bir sorun olsa da, her yaşta ve bayan- erkek herkeste ortaya çıkabilen bir sorun.

34903_2.jpg

-Menisküste her zaman şiddetli ağrı yaşanıyor.

Hayır. Menisküs yırtığı, bir travma sonucu bir anda oluştuysa hastada ağrı, dizde şişlik, takılma duygusal, kilitlenme ve hareket kısıtlılığı gibi şikayetler yaşanıyor. Fakat aşınmaya yan ve daha yavaş oluşan yırtıklarda ise daha uzun süreli, hafif başlayıp gitgide artarak büyüyen sancı, hareket kısıtlılığı, merdivende ve oturup kalkmakta zorluklar ve tekrar takılma, kilitlenme gibi şikayetler görülebiliyor.

34903_3.jpg

– Menisküsten korunmak olası değil.

Hayır. Diz çevresi kasları güçlendiren egzersizler yerine getirmek, dizi zorlayıcı hareket ve aktivitelerden sakınmak, kilo almamak, sportif aktiviteler öncesi tatmin edici ısınma gerçekleştirmek menisküs yırtıklarından korunmak için etkin olabilecek önlemler arasında yer alıyor.

34903_4.jpg

– Menisküsün tek tedavisi cerrahidir.

Hayır. Menisküsün tek bir çare yöntemi yok. Her hastanın kendisine özel değerlendirilmesi gerekiyor. Çare kararı hastanın yaşı, yırtığın yeri ve şekli, şikayetlerin düzeyi ve günlük hayatı etkileme miktarı, hastanın aktivite ve beklentilerine kadar veriliyor. Bu noktalar dikkate alındığında hap, çalışma, fizik tedavi, PRP enjeksiyonu ve cerrahi çare gibi bambaşka tedavi seçenekleri bulunuyor.

34903_5.jpg

– Menisküs ameliyatını ne kadar geç olursan o kadar iyi.

Hayır. Şüphesiz her insan en basit ve etkin çare yöntemini seçmeye çalışıyor. Oysa yırtığın iyileşme ihtimalinin olmadığı veya öteki yöntemlerle düzelme görülmeyen durumlarda, ameliyattan kaçınmak yırtığın büyümesine, yırtık kısımların hareket etmesinden nedeniyle dizde kilitlenme ve hareket kısıtlılığına, kıkırdağın mekanik etkiyle artan bir şekilde bozulmasına yol açabiliyor.

34903_6.jpg

Hekiminizin değerlendirmesini dikkate almalı ve ameliyat gerektiren bir yırtık varsa ötelemekten kaçınmalısınız. Eğer dikilebilir bir menisküs yırtığı varsa, ilk altı haftada ameliyat edildiğinde iyileşme olasılığının daha yüksek olduğu da bilimsel bir gerçek.

34903_7.jpg

-Ameliyattan sonradan hasta uzun vakit sosyal hayatına dönemiyor.

Hayır. Ameliyat günümüzde artroskopik (kapalı) yöntemle yapıldığı için uzun süren yara iyileşmesi, uzun süre hastane yatışı gibi süreci zorlaştıran etkenler içermiyor. Genelde hasta ameliyatın ertesi günü taburcu ediliyor. Yalnızca iki-üç delikten ameliyat yapılabildiği için yaralar zahmetsizce iyileşiyor ve hareketlere hemencecik başlanabiliyor. Eğer yırtık kısım çıkarılmışsa ameliyat sonrası dönemde önemli bir kısıtlama gerekmiyor. Hasta kısa sürede günlük hayatına geri dönebiliyor.

34903_8.jpg

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.