• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Meyveli sodalar zararlı mı? Meyveli sodaların zararları nelerdir?

Meyveli sodalar zararlı mı? Meyveli sodaların zararları nelerdir?
  • 1 Star

Uzun senelerdir hazımsızlığa aleyhinde tükettiğimiz soda artık fazla çeşitli bir içecek. Acımtırak bir tadı olduğu için sade sodaların yerine çoğu zaman meyveli sodalar tercih ediliyor. Artık raflarda sade soda şişelerinin yanısıra renk renk meyveli, limonsu sodalar da yerini alıyor. Fakat uzmanlar meyveli sodaların sağlık durumu açısından zararlı olduğunu söylüyorlar!

başlangıçta halk arasında bilinen soda zayıflatır bilgisinin dürüst olmadığını belirten uzmanlar günde 2 şişeden fazla soda tüketilmemesi gerektiğini söylüyorlar. Akşam yemeklerinden daha sonra bir adet içilmesi önerilir. Ve en önemlisi de meyveli yok sade soda seçim edilmelidir. Çünkü meyveli soda yapaydır ve sade soda içinde yer alan mineraller daha verimlidir.

MEYVELİ SODANIN ZARARLARI

Meyveli sodalar içinde yer alan fazla şekerden dolayı kilo alımını hızlandırabilir. Soda dediğimiz su ya da su sanki gıdanın içerisine karbondioksit gazının eklenmesiyle elde edilen ayrıntılarıyla yapay ve gazlı bir içecektir. Yapılış aşamasında kullanılan bu gaz, pozitif kullanımda vücutta çeşitli sorunlar gözlenebilir.

C vitaminli meyve aromalı sodalarda koruyucu madde olarak “sodyum benzoat” maddesi kullanılır. C vitamini ile sodyum benzoat birarada olduğunda, bekletilirken ısı ve ışığa maruz kalırsa millet için kanserojen olan ‘benzen’ maddesi oluşur. Artı dilekçe olduğunda midenin asit üretimine ek olarak mide yanması, kanaması, delinmesi, ve tembellik gibi sorunların oluşmasına yol açabilir

İçerisinde bulunan yüksek miktarda aroma ve şekerden nedeniyle vücudu şekere bağımlı yapar. Kilo alınmasına niçin olabilir. Şeker hastalarının kullanması sakıncalı olabilir. Uzun yıllar ve fazla oranda tüketilirse kansere neden olabilir. Tansiyon sorunu yaşayanlar için içimi önerilmemektedir. Kanda bulunan oksijeni tükettiği için buna ast olarak birçok sorunla karşılaşılabilir. Gün içinde tüketim miktarı arttığında böbreklerde taş oluşumuna yol açabilir.