• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Mutfakta uyulması gereken hijyen kuralları nelerdir nelere dikkat edilmelidir?

Mutfakta uyulması gereken hijyen kuralları nelerdir nelere dikkat edilmelidir?
  • 1 Star

Sağlıklı beslenme konusuna çok uyarı ediyor, besin seçiminizde fazla itinalı davranıyor olabilirsiniz. Benzer özeni mutfağınızda da göstermelisiniz. Çünkü dinç olmanın temel kurallarından biri de dinç yemekten geçer. Sağlıklı yemeğin ilk kuralı dinç malzeme seçimi, dürüst ortamda depolama ve pişirme şartlarıdır. böylece evinizde ve gittiğiniz her yerde çok tedbirli olmalısınız. 

EL TEMİZLİĞİ İLE BAŞLAYIN

Yemek yaparken en fazla ellerinizi kullanacaksınız ve temiz olması dünyanın en manâlı konularından bir her birine. Bu yüzden antibakteriyel sabunlarla yıkamanız gerekmekte. Oysa yalnızca elleri yıkayıp temizlemek yetmez, tırnaklarınızın içini fırçalayabileceğiniz bir fırçayla geniş bir temizleme sizi bekliyor. 

MEYVE VE SEBZELERİ MUTLAKA YIKAYIN

Ne pişiriyor, ne yemek yapıyor olursanız olun mutlaka yıkayın. Mesela özel bir paketin içinde çeri domates aldınız veya süpermarketten et aldınız. Etleri ise hafif bir şekilde durulayın. Meyve ve sebzeleri ise sirkeli suyun içinde bekletip yemeklerde kullanın.

LAVABONUZ HEP TEMIZ OLSUN 

Bir manâlı nokta da lavabonuzun her zaman pak olmasıdır. Özellikle meyveleri ve sebzeleri katiyen evyenin içinde yıkamayın. Bir barbar su koyun, bu kabın içinde yıkayıp suyu dökün.

BESİNLERİ HAZIRLARKEN NELERE UYARI EDİLMELİ 

Haşlanarak, eksik suda kaynatılarak, buharda tutularak, fırında ya da yağda kızartılarak pişirilmiş etler tavuk ve balık güvenilir niteliktedir. dahası eti kemiklerinden ayırma veya parçalama işlemi bu niteliğin güven derecesini azaltır. Pişmiş etlerin iç kısımları sterildir. Katı pişmiş yumurta, sufleler ve fırında pişmiş yumurtalı tatlılar da güvenli besinlerdir. İyi pişmiş köfteler, kıymalı börekler, kaynama derecesinde pişmiş yemekler de güvenlidir. Kemiklerinden bölünmüş, doğranmış, dilimlenmiş ve orta veya eksik pişmiş etler, tavuk, rafadan yumurta, fırın yerine ocakta pişirilmiş omlet, yumurtalı çorba terbiyeleri, kremalı pastalar,
eksik ısıtılmış, artmış yemekler tekrar pişme sıcaklığında ısıtılmadıklarından güvenli olmayan olabilirler.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.