• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ne kadar tatlı yerseniz o kadar su tüketin

Ne kadar tatlı yerseniz o kadar su tüketin
  • 1 Star

Son yılların en uzun aç kalınan oruç döneminin peşinde, bayramda yenilen tatlılar, vücudu oldukça yoruyor.

Bayram her tarafında, oruç boyunca, yeterince tüketilmeyen suyu harcamak, bilhassa yılın en sıcak günlerine denk gelen Ramazan bayramında, sağlımızı gözetmek için büyük tartma taşıyor.

Waternet Dinç Beslenme Uzmanı Beslenme Uzmanı Canan Aksoy, jurnal su ihtiyacının genelde alınan kaloriye göre belirlendiğine dikkat çekerek, su tüketiminin bol bol tatlı tüketilen Ramazan bayramında daha da artması gerektiğini vurguluyor.

Ramazan ayı boyunca günde yaklaşık 17 saat aç ve susamış kalan vücut, Ramazan bayramıyla birlikte alışık olmadığı beslenme şekline girecek. Yılın en sıcak zamanlarına eşit gelen Ramazan bayramında, su tüketiminin yaşamsal önemi olduğunu vurgulayan Waternet Sağlıklı Diyetisyen Beslenme Uzmanı Canan Aksoy, “Su içmenin yanı sıra, suyun bekleme ve saklama koşullarının da iyi olması gerekiyor.

Mikrobiyolojik yönden içmeye uygun, ağır metallerden arındırılmış taze içme suyunu elde edebilmenin en dinç ve akla yatkın yollarından biri de rafine içme suyudur. Bu anlamda evde arıtılmış içme sularının umma ve saklama koşulları açısından en sağlıklısı olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Keza içme sularının, sırça şişelerde saklanmasının, sıhhat açısından en faydalı gizleme şekli olduğunun da altını çizen Waternet Dinç Diyetisyen Diyetisyen Canan Aksoy, özellikle yaz aylarında vücutta tutulması gereken su oranının çok manâlı olduğunu belirterek, alınan kaloriye tarafından su tüketimine uyarı edilmesi gerektiğinin önemini vurguluyor.

Alınan her kalorinin arkasından su tüketimi dengesine uyarı edilmesi gerektiğinin oldukça manâlı olduğunu gösteren Dinç Yaşam Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, “Ramazan boyunca biz diyetisyenlerin en fazla dikkat yaptığı konu ise açlıktan fazla susuzluk konusuydu.

Eğer kronik bir hastalığınız yahut açlığa daha dayanıklı olan vücudumuz, konu su olunca maalesef böylece dirençli değil. Bu anlamda bayram baştan başa, oruç tutarken yeterince tüketemediğimiz suyu harcamak vücudumuz için yaptığımız en olumlu davranışlardan biri olacaktır.” diyerek suyun önemine uyarı çekti.

Bayram boyunca özellikle dikkat edilmesi gerekenler

– Bayram sabahına peynir, zeytin, domates, salatalık, bütün veya tane kepekli ekmek ve meyvelerden oluşan bir kahvaltı sofrası ile başlayın.

– Bayram ziyaretine gelen misafirlere şeker ve çikolatanın yanına, fındık, ceviz, kuru kayısı ve kuru incir gibi leziz ve sağlıklı ikramlar hazırlayın. İkram sırasında bunlardan siz de atıştıracağınız için ara öğününüzü sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

– Ziyaret esnasında ikram edilen her şeker ve çikolatanın ardındaki bir bardak su tüketin

– Bayram her tarafında nehir-kahveyi şekersiz içmeye çalışın. Bu şekilde tüketemiyorsanız suyu seçim edin.

– Bayram ziyaretlerinde muhtemel olduğunca asansör yerine merdiven kullanmaya uyarı edin ve gideceğiniz yere yürüyerek ulaşmaya özen gösterin.

– Öğün atlamamaya itina gösterin. Öğün ağladığınız zaman tatlılara hayır demek zorlaşacaktır.

– Tatlılar yüzünden çoğalan kalori alımını dengelemek için ana öğünlerde ağır yemeklerden, kızartılmış ürünlerden kaçının daha çok sebze, salata ve yoğurt tüketmeye uyarı edin.

Bir kalori bir mililitre su

Oksijenden sonra bir canlının ihtiyacı olan en temel yaşam maddesi suyun önemi sıcak yaz günlerinde daha da artıyor.

Bilhassa Ramazan ayı her tarafında uzun zaman susuz kalan vücuda, bayramın ilk günü aşırı doldurma yapmamanın da yaşamsal önem taşıdığını belirten Waternet Sağlıklı Hayat Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, “Ortalama bir yetişkinin günde 1800-2000 kalori aldığını düşünürsek bu durumda içilmesi gereken su miktarı 1,8-2 litre aralarında değişiyor.

Bayramların vazgeçilmezi şerbetli tatlılar için ise kalori hesabı şöyle; 2 dilim baklava sıradan 500 kalori ediyor. 500 kalori bölge birinin 500 ml daha pozitif su tüketmesi gerekiyor.” dedi.

Hangi tatlıdan sonradan ne kadar su içilmeli?